Jeszcze do niedawna dużo ważniejsza od ochrony środowiska była wydajność urządzeń, które trafiają na rynek. Chciano maksymalnie obniżyć koszty każdej inwestycji chłodniczej, nie zważając na to, jaki będzie to miało wpływ na środowisko. Skutkiem ubocznym były poważne zanieczyszczenia powietrza. Dziś obserwujemy odwrotny trend. Większą uwagę zwraca się na to, jak urządzenia trafiające na rynek działają na środowisko.
Zmiany, jakie nastąpiły w gospodarce spowodowały zwiększoną świadomość użytkowników i producentów co do szkodliwości klimatyzacji niedostosowanej do zasad ochrony środowiska. Zdecydowano, że dużo lepiej przy produkcji tego typu urządzeń wykorzystywać technologie energochłonne, co może zminimalizować negatywne oddziaływanie na warstwę ozonową. W Polsce, tak jak w innych europejskich krajach wprowadzono szereg przepisów mających na celu zwiększenie produkcji urządzeń chłodniczych bezpiecznych i przyjaznych dla środowiska.
Ograniczenia w produkcji klimatyzacji
Urządzenia klimatyzacyjne od 2015 roku nie mogą być wyposażane w czynnik chłodniczy z grupy HCHF. Zrezygnowano całkowicie z najpopularniejszego z nich, czyli z R22. Niemożność produkcji tego typu elementów reguluje szereg przepisów, m.in.
- Protokół Montrealski w sprawie substancji zubożających warstwę
ozonową sporządzony w Montrealu, 16 września 1987 r, - Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 października 2008 w sprawie połąta za korzystanie ze środowiska.
Klimatyzacja dostosowana do zasad ochrony środowiska
Klimatyzacja ma chłodzić pomieszczenia, a nie szkodzić środowisku. Zastosowany w niej obecnie czynnik chłodniczy nie powoduje zwiększania się efektu cieplarnianego. Przy tym, klimatyzatory zużywają coraz mniej energii elektrycznej, co przekłada się zarówno na mniejsze zanieczyszczanie powietrza, jak i na oszczędności w domowym budżecie. Urządzenia, które pobierają małą ilość energii nie emitują szkodliwego dwutlenku węgla.
Dzięki temu, że nadal trwają prace nad poprawą efektywności energetycznej urządzeń klimatyzacyjnych, można mieć nadzieję, że już niedługo szkodliwe systemy całkowicie znikną z rynku. Zastąpią je urządzenia napędzane mniejszą ilością energii, a przy tym bardziej wydajne i dostosowane do potrzeb użytkownika.
Świat klimatyzacji – Wszystko co chcielibyście wiedzieć o klimatyzacji
Świat klimatyzacji – Wszystko co chcielibyście wiedzieć o klimatyzacji
Wszystko co chcielibyście wiedzieć o klimatyzacji
Zobacz: klima.co.pl/