Ochrona środowiska a działanie klimatyzacji

Jeszcze do niedawna dużo ważniejsza od ochrony środowiska była wydajność urządzeń, które trafiają na rynek. Chciano maksymalnie obniżyć koszty każdej inwestycji chłodniczej, nie zważając na to, jaki będzie to miało wpływ na środowisko. Skutkiem ubocznym były poważne zanieczyszczenia powietrza. Dziś obserwujemy odwrotny trend. Większą uwagę zwraca się na to, jak urządzenia trafiające na rynek działają na środowisko.

Zmiany, jakie nastąpiły w gospodarce spowodowały zwiększoną świadomość użytkowników i producentów co do szkodliwości klimatyzacji niedostosowanej do zasad ochrony środowiska. Zdecydowano, że dużo lepiej przy produkcji tego typu urządzeń wykorzystywać technologie energochłonne, co może zminimalizować negatywne oddziaływanie na warstwę ozonową. W Polsce, tak jak w innych europejskich krajach wprowadzono szereg przepisów mających na celu zwiększenie produkcji urządzeń chłodniczych bezpiecznych i przyjaznych dla środowiska.

Ograniczenia w produkcji klimatyzacji

Urządzenia klimatyzacyjne od 2015 roku nie mogą być wyposażane w czynnik chłodniczy z grupy HCHF. Zrezygnowano całkowicie z najpopularniejszego z nich, czyli z R22. Niemożność produkcji tego typu elementów reguluje szereg przepisów, m.in.

  • Protokół Montrealski w sprawie substancji zubożających warstwę
    ozonową sporządzony w Montrealu, 16 września 1987 r,
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 października 2008 w sprawie połąta za korzystanie ze środowiska.



Klimatyzacja dostosowana do zasad ochrony środowiska

Klimatyzacja ma chłodzić pomieszczenia, a nie szkodzić środowisku. Zastosowany w niej obecnie czynnik chłodniczy nie powoduje zwiększania się efektu cieplarnianego. Przy tym, klimatyzatory zużywają coraz mniej energii elektrycznej, co przekłada się zarówno na mniejsze zanieczyszczanie powietrza, jak i na oszczędności w domowym budżecie. Urządzenia, które pobierają małą ilość energii nie emitują szkodliwego dwutlenku węgla.

Dzięki temu, że nadal trwają prace nad poprawą efektywności energetycznej urządzeń klimatyzacyjnych, można mieć nadzieję, że już niedługo szkodliwe systemy całkowicie znikną z rynku. Zastąpią je urządzenia napędzane mniejszą ilością energii, a przy tym bardziej wydajne i dostosowane do potrzeb użytkownika.


 

Świat klimatyzacji – Wszystko co chcielibyście wiedzieć o klimatyzacji

Świat klimatyzacji – Wszystko co chcielibyście wiedzieć o klimatyzacji

Wszystko co chcielibyście wiedzieć o klimatyzacji

Zobacz: klima.co.pl/

 



0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane

R e k l a m a

Najnowsze wpisy

Fototapety kwiaty – Floralny przewrót w Twoim zakątku!

Czy marzysz o wnętrzu pełnym ciepła, barw i energii? Fototapety kwiatowe od Tapeko mogą zupełnie odmienić Twoje mieszkanie! Od egzotycznych motywów po sielankowe polne kwiaty, każdy znajdzie coś dla siebie. Przekonaj się, jak kwiatowe akcenty na ścianach mogą podnieść Twój nastrój, wprowadzić harmonię i wyrazistość do każdego zakątka. Gotowi na małą rewolucję w dekoracji? Poznaj 7 wyjątkowych wzorów, które przeniosą Twoje wnętrze na nowy poziom piękna i stylu!

Wybór odpowiedniego systemu grzewczego do domu pasywnego.

Wybór odpowiedniego systemu grzewczego do domu pasywnego to kluczowy krok, który wpływa na efektywność energetyczną i komfort użytkowania. W artykule znajdziesz szczegółowe omówienie różnych systemów grzewczych, takich jak pompy ciepła, ogrzewanie podłogowe oraz rekuperacja z nagrzewnicą. Dowiedz się, jakie rozwiązania najlepiej sprawdzają się w budynkach o niskim zapotrzebowaniu na energię i jak wybrać najbardziej ekologiczny oraz opłacalny system ogrzewania.

Ruszyły kontrole źródeł ciepła: Straż miejska dopytuje o wiek kotła.

Kontrole źródeł ciepła w Polsce są na porządku dziennym, a straż miejska nakłada wysokie mandaty za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących ogrzewania. Sprawdza się wiek kotła, jego klasę oraz rodzaj stosowanego paliwa. Szczególnie surowo traktowane są kotły pozaklasowe, tzw. "kopciuchy". Dowiedz się, jakie konsekwencje grożą za używanie nieekologicznych urządzeń i dlaczego wzmożone kontrole są konieczne dla poprawy jakości powietrza w naszym kraju.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
0
Zostaw komentarzx