Ochrona środowiska a działanie klimatyzacji

Jeszcze do niedawna dużo ważniejsza od ochrony środowiska była wydajność urządzeń, które trafiają na rynek. Chciano maksymalnie obniżyć koszty każdej inwestycji chłodniczej, nie zważając na to, jaki będzie to miało wpływ na środowisko. Skutkiem ubocznym były poważne zanieczyszczenia powietrza. Dziś obserwujemy odwrotny trend. Większą uwagę zwraca się na to, jak urządzenia trafiające na rynek działają na środowisko.

Zmiany, jakie nastąpiły w gospodarce spowodowały zwiększoną świadomość użytkowników i producentów co do szkodliwości klimatyzacji niedostosowanej do zasad ochrony środowiska. Zdecydowano, że dużo lepiej przy produkcji tego typu urządzeń wykorzystywać technologie energochłonne, co może zminimalizować negatywne oddziaływanie na warstwę ozonową. W Polsce, tak jak w innych europejskich krajach wprowadzono szereg przepisów mających na celu zwiększenie produkcji urządzeń chłodniczych bezpiecznych i przyjaznych dla środowiska.

Ograniczenia w produkcji klimatyzacji

Urządzenia klimatyzacyjne od 2015 roku nie mogą być wyposażane w czynnik chłodniczy z grupy HCHF. Zrezygnowano całkowicie z najpopularniejszego z nich, czyli z R22. Niemożność produkcji tego typu elementów reguluje szereg przepisów, m.in.

  • Protokół Montrealski w sprawie substancji zubożających warstwę
    ozonową sporządzony w Montrealu, 16 września 1987 r,
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 października 2008 w sprawie połąta za korzystanie ze środowiska.



Klimatyzacja dostosowana do zasad ochrony środowiska

Klimatyzacja ma chłodzić pomieszczenia, a nie szkodzić środowisku. Zastosowany w niej obecnie czynnik chłodniczy nie powoduje zwiększania się efektu cieplarnianego. Przy tym, klimatyzatory zużywają coraz mniej energii elektrycznej, co przekłada się zarówno na mniejsze zanieczyszczanie powietrza, jak i na oszczędności w domowym budżecie. Urządzenia, które pobierają małą ilość energii nie emitują szkodliwego dwutlenku węgla.

Dzięki temu, że nadal trwają prace nad poprawą efektywności energetycznej urządzeń klimatyzacyjnych, można mieć nadzieję, że już niedługo szkodliwe systemy całkowicie znikną z rynku. Zastąpią je urządzenia napędzane mniejszą ilością energii, a przy tym bardziej wydajne i dostosowane do potrzeb użytkownika.


 

Świat klimatyzacji – Wszystko co chcielibyście wiedzieć o klimatyzacji

Świat klimatyzacji – Wszystko co chcielibyście wiedzieć o klimatyzacji

Wszystko co chcielibyście wiedzieć o klimatyzacji

Zobacz: klima.co.pl/

 



0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane

R e k l a m aProjekt ogrzewania podłogowego

Najnowsze wpisy

Sadzenie malin jesienią: Kompleksowy przewodnik krok po kroku

Odkryj sekrety sadzenia malin jesienią, aby cieszyć się obfitymi plonami w następnym sezonie. Nasz szczegółowy przewodnik poprowadzi Cię przez wszystkie etapy - od wyboru odpowiedniego terminu, przez przygotowanie gleby, aż po pielęgnację młodych roślin. Dowiesz się, jakie odmiany malin wybrać, jak zabezpieczyć je przed chorobami i szkodnikami, oraz kiedy spodziewać się pierwszych owoców. Sprawdź nasze rekomendacje i zainwestuj teraz czas w swój ogród, aby cieszyć się słodkimi i soczystymi malinami w przyszłym roku.

Wertykulacja trawnika: co to jest, jak i kiedy ją wykonać?

Wertykulacja trawnika to klucz do zdrowej i bujnej murawy. Chcesz wiedzieć, dlaczego ten zabieg jest tak istotny i kiedy go przeprowadzić? Dowiedz się, jakie narzędzia są niezbędne do wertykulacji i jak dbać o trawnik po jego wykonaniu. Odkryj tajniki prawidłowego nawożenia, podlewania i dosiewania trawnika. Zapewniej swojemu trawnikowi najlepszą pielęgnację, aby cieszyć się pięknym, zielonym dywanem przez cały rok. Czytaj dalej i poznaj sprawdzone metody pielęgnacji trawnika od ekspertów

Nawożenie tui jesienią – klucz do gęstych i intensywnie zielonych roślin.

Nawożenie tui jesienią to klucz do zdrowych, gęstych i intensywnie zielonych roślin. Choć tuje są niewymagające, odpowiednia pielęgnacja gwarantuje ich atrakcyjny wygląd przez cały rok. Dowiedz się, jakie preparaty stosować, kiedy przeprowadzać nawożenie i jakie są tajniki prawidłowej pielęgnacji. Dzięki naszym wskazówkom, Twoje tuje będą rosły zdrowo, a Twój ogród stanie się prawdziwą ozdobą. Śledź nasze porady i ciesz się pięknem natury w każdym sezonie!
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
0
Zostaw komentarzx