Malujemy pokój czyli jak wybrać farbę i kolor

Powodzenie przy malowaniu ścian uzależnione jest od dobrego wyboru farby – musi on dokonywać się z uwzględnieniem pomieszczenia, w którym ma zostać nałożona, bowiem w zależności od tego czy chodzi o pokój dzienny czy o kuchnię lub łazienki, ma się do czynienia z innymi warunkami, należy więc zastosować właściwy rodzaj farby. Warto wiedzieć jaka jest kolejność działania i jak wygląda prawidłowe malowanie ścian. Nie jest bez znaczenia czy zacznie się od sufitu czy od ścian, trzeba też wiedzieć co robić, by uzyskać pożądaną intensywność barwy i jak uniknąć nierówności. Zainteresować można się też malowaniem natryskowym.

Początkową czynnością jest wybór właściwej farby. Podczas jej poszukiwań trzeba zwrócić uwagę na 3 najważniejsze aspekty. Jest to przyczepność do podłoża, bezpieczeństwo (osób, zwierząt i środowiska) oraz trwałość, rozumiana też jako niska podatność na ścieranie.

Malowanie ścian w pokoju dziecięcym, korytarzu wejściowym i w kuchni

Trzy wymienione pomieszczenia mają różne przeznaczenie, lecz łączy jedna wspólna cecha – wysokie prawdopodobieństwo regularnego pojawiania się zabrudzeń. Zamiast częstego malowania ścian lepiej wybrać farbę, którą bez uszczerbku na kolorze można ścierać przy użyciu wody i gąbki. Przykładem jest farba emulsyjna (akrylowa). Szczególnie w pokoju dziecięcym większą uwagę przykłada się też do przyjazności do zdrowia. Taka jest farba nie posiadająca w swoim składzie amoniaku ani rozpuszczalników, rozcieńczalna przy użyciu wody. Taka farba nie wywołuje alergii.

Malowanie pokoju dziennego i salonu

Suche pomieszczenia są jak najbardziej odpowiednie do użycia wszelkich farb rozcieńczalnych przy użyciu wody, mogą to być farby emulsyjne. Mają one dobrą wydajność oraz krycie. Przygotowując się do pomalowania ścian bardziej narażonych na kontakt z wodą i wilgocią sięgnąć natomiast należy po farby odporne na wodę, czyli farby lateksowe oraz akrylowe.Przed malowaniem

Przed rozpoczęciem malowania trzeba przygotować samą ścianę. Nie mogą znajdować się na niej zanieczyszczenia, musi być wyrównana i osuszona, dobrze też zadbać o właściwe zagruntowanie. Do tego celu można użyć rozcieńczonej farby lub dostępnych w każdym tematycznym sklepie preparatów gruntujących.

Kolejność malowania

Jako pierwszy w danym pomieszczeniu należy pomalować sufit, zaczynając od narożników i wykonując posuwiste ruchy od okna, do ściany naprzeciw niego. Miejsca, które są niemożliwe do dotarcia przy użyciu wałka maluje się pędzelkiem – są to na przykład łączniki czy kontakty. Nie należy jednak malować pędzelkiem zbyt daleko, gdyż pozostaje wtedy inna struktura powierzchni, poza tym wałek lepiej pokrywa powierzchnię.

Rozprowadzanie farby

Ścian nie maluje się jakkolwiek, jest tu słuszna formuła, polegająca na rozprowadzanie farby w krzyżujących się kierunkach, dzięki czemu końcowy efekt nie powstanie z obecnością różnorodnych nasyceń barwy – sprzyja temu także pomalowanie całej ściany na raz.

Gwarancję jednolitego rozprowadzenia farby daje też malowanie natryskowe. Stosowane do tego farby wykazują się dobrą trwałością i odpornością, mogę być zmywane przy użyciu chemicznych środków, są wytrzymałe na uderzenia i nie blakną pod wpływem promieniowania słonecznego. Rozprowadzanie farb dokonuje się poprzez pneumatyczny pistolet, można je aplikować na wiele materiałów, nie tylko tynk czy gips, ale i szkło, drewno, metale, ceramikę oraz drewno.

Odrobina artyzmu

Nie każdy chce uzyskać całkowicie jednolitą barwę. Alternatywą są przecierki – aby je wykonać nakłada się podkładową warstwę, na nią natomiast nakłada się farbę strukturalną, a następnie tworzy na niej mazidła przy użyciu szablonu lub nawet szmatki.Barwa farby

Myśląc o bardzo sprecyzowanym odcieniu trzeba pamiętać, że farba różni się w swoim odcieniu w momencie, gdy jest mokra, i gdy jest sucha. Dokładne dopracowanie odcienia jest możliwe przy wyborze farb tworzonych w mieszalniku – wybiera się je z przedstawionych we wzorniku odcieni. Dobrze pomyśleć o zapisaniu symbolu, którym oznaczona jest farba, gdyby chciało się odświeżyć kolor lub dokupić go, gdy zabraknie.

Możliwe jest także samodzielne stworzenie farby, z farby o dowolnej barwie i dodatkowych pigmentów. Po wymieszaniu obu produktów odczekuje się jeden dzień do momentu nałożenia na ściany – jest to czas potrzebny na utrwalenie połączenia. Dobrze też stworzyć od razu więcej farby, niż potrzeba, w razie konieczności jej uzupełnienia na ścianie, ponieważ ciężko jest stworzyć drugi raz identyczną barwę.

Obserwując odcień w trakcie wysychania należy uwzględnić, że odcień zmieni się w zależności od użytej farby, gdyż akrylowe farby są jaśniejsze, gdy stają się całkiem suche, inaczej jest z lateksowymi farbami, te ciemnieją wraz z wysychaniem.

Warto też uwzględnić działanie promieniowanie słonecznego – ścianę szczególnie na nie wystawioną można pomalować silniejszym odcieniem, gdyż po pewnym czasie może zblaknąć.

Akryl, winyl lub lateks

Farby wybiera się zasadniczo spośród trzech rodzajów, akrylowych, lateksowych i winylowych. Akrylowe są najpopularniejsze, ale najwcześniej tracą intensywność i są podatne na ścieranie; rekompensuje to ich cena. Silniejsze i odporne na wodę są farby lateksowe, stosowane najczęściej w kuchni i w łazience; najdłużej zachowują pierwotny kolor.
0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane

R e k l a m aProjekt ogrzewania podłogowego

Najnowsze wpisy

Porównanie wodnego i elektrycznego ogrzewania podłogowego, ich zalety i wady.

Ogrzewanie podłogowe zyskuje na popularności dzięki komfortowi cieplnemu i efektywności energetycznej. Porównujemy dwa główne systemy: wodne i elektryczne ogrzewanie podłogowe. System wodny, zasilany przez kocioł lub pompę ciepła, oferuje wysoką efektywność energetyczną i trwałość, ale wiąże się z wyższymi kosztami instalacji. Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest prostsze i tańsze w instalacji, lecz generuje wyższe koszty eksploatacyjne. Artykuł pomoże wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojego domu.

Jak działają pompy ciepła?

Jak działają pompy ciepła? To nowoczesne urządzenia, które efektywnie przenoszą ciepło z jednego miejsca do drugiego, ogrzewając budynki przy minimalnym zużyciu energii elektrycznej. Wykorzystują energię odnawialną zgromadzoną w powietrzu, gruncie lub wodzie, pobierając ciepło z zewnątrz i przekazując je do wnętrza budynku. Dzięki temu są ekologicznym rozwiązaniem, które znacząco redukuje emisję CO2. W artykule wyjaśniamy zasady ich działania oraz omawiamy korzyści wynikające z ich zastosowania.

Jak zrobić zaprawę murarską – proporcje dla betoniarki 150 l.

Chcesz nauczyć się, jak samodzielnie przygotować zaprawę murarską? Poznaj nasz przewodnik krok po kroku, który pokaże Ci, jak zrobić zaprawę murarską – proporcje dla betoniarki 150 l. Odkryjesz idealne proporcje cementu, piasku i wody oraz dowiesz się, jak dodatki takie jak wapno czy plastyfikatory mogą poprawić jakość i trwałość Twojej zaprawy. Idealny poradnik dla każdego domowego majsterkowicza!
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
0
Zostaw komentarzx