Liczba dni oraz godzin słonecznych w Polsce.

Planując inwestycje w fotowoltaikę postawimy sobie zapewne pytanie jak szybko zwróci się nam zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej, jeżeli chcemy poznać pełną odpowiedź na to pytanie to oprócz wiedzy na temat ceny instalacji, kosztów zużywanego prądu równie ważnym będzie liczba dni oraz godzin słonecznych w Polsce, ponieważ to właśnie od ilości tych dni jest uzależniona produkcja własnego prądu z naszej przydomowej instalacji fotowoltaicznej.

Liczba (ilość) dni słonecznych w Polsce.

W Polsce notuje się średnio około 66 dni słonecznych w roku z czego największa ich ilość bo aż 70 % przypada na okres od kwietnia do września.

Liczba (ilość) godzin słonecznych w Polsce.

Liczbę godzin z pełnym nasłonecznieniem szacuje się na 1600 godzin rocznie.

Moc promieniowania słonecznego czyli jakie jest nasłonecznienie w Polsce?

Średnie nasłonecznienie ( moc promieniowania słonecznego ) w Polsce waha się w przedziale 1100 – 1300 kWh/m2/rok z tym iż na południu Polski średnie nasłonecznienie będzie znacznie większe niż na północy.

Globalne nasłonecznienie na płaszczyźnie poziomej w Polsce
Globalne nasłonecznienie na płaszczyźnie poziomej w Polsce

Porównanie dni bezchmurnych oraz zachmurzonych na przykładzie miasta Warszawa

Średnie dane z całego okresu

Skala zachmurzenia w Warszawa
Skala zachmurzenia w Warszawa
Udziałstylutmarkwimajczelipsiewrzpaźlisgru
Zachmurzenie69%66%59%53%49%46%43%44%50%58%70%71%
Przejaśnienia31%34%41%47%51%54%57%56%50%42%30%29%
Procent czasu występowania każdego poziomu zachmurzenia, z podziałem według procentu zasnucia nieba chmurami.

Liczba godzin światła dziennego i zmierzchu na przykładzie miasta Warszawa

Średnie dane z całego okresu

Liczba dni oraz godzin słonecznych w Polsce
Liczba godzin światła dziennego i zmierzchu w Warszawa

Liczba godzin podczas których słońce jest widoczne (linia czarna). Od dołu (najmocniejszy kolor żółty) do góry (najmocniejszy kolor szary), paski kolorów oznaczają: pełnię dnia, zmierzch (cywilny, nawigacyjny i astronomiczny) i pełnię nocy.

Liczba godzinstylutmarkwimajczelipsiewrzpaźlisgru
Światło dzienne8,3 g.10,0 g.12,0 g.14,0 g.15,8 g.16,7 g.16,2 g.14,6 g.12,6 g.10,6 g.8,7 g.7,8 g

Czy nasłonecznienie w Polsce pozwala na wyprodukowanie koniecznej ilości prądu z fotowoltaiki ?

Odpowiedź brzmi tak, ponieważ jak informuje Tauron przeciętna 4 osobowa rodzina która nie wykorzystuje do ogrzewania domu urządzeń grzewczych zasilanych prądem takich jak np. pompa ciepła zużywa w skali roku około 2100 kWh a taka ilość prądu spokojnie wyprodukuje instalacja fotowoltaiczna o łącznej powierzchni 2 m2.

Warto jednak pamiętać iż 75 % całkowitej energii słonecznej otrzymujemy pomiędzy kwietniem a wrześniem a tylko około 25 % w okresie jesienno-zimowym dlatego też nie należy uzależniać całkowicie systemu grzewczego w naszym domu od PV.

Tutaj sprawdzisz dane historyczne dla Twojej miejscowości – https://pl.weatherspark.com/history

Bądź na bieżąco – obserwuj Sobir.pl na Google News

3 KOMENTARZE

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Damian

Fajny artykuł, można zaplanować zwrot z inwestycji w fotowoltaike 😁

Jadwiga

Problemem z fotowoltaiką jest to że jak ktoś ogrzewa pompą ciepłej potrzebuję prądu to wtedy gdy jest mu to potrzebne czyli w zimie czy późną jesienią albo wczesną wiosną wyprodukuje bardzo mało tego prądu i nie wystarczy mu to na ogrzewanie domu

Iza

Znając życie to nasi rządzący coś wymyślą byleby tylko uprzykrzyć życie ludzi którzy zainwestowali w fotowoltaikę pewnie będzie jakieś dodatkowe podatek albo opłata od recyklingu zużytych paneli.

Powiązane

R e k l a m aProjekt ogrzewania podłogowego

Najnowsze wpisy

Jakie są zalety rekuperacji?

Rekuperacja to system wentylacji, który umożliwia odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego z pomieszczeń. Dzięki temu można zaoszczędzić na kosztach ogrzewania i jednocześnie poprawić jakość powietrza wewnętrznego. W tym artykule omówimy dokładnie, jakie są zalety rekuperacji i dlaczego warto zainwestować w ten system.

Czy rekuperacja to samo co wentylacja mechaniczna?

W dzisiejszych czasach kwestie związane z ochroną środowiska są niezwykle ważne, a także coraz bardziej popularne. Jednym z aspektów, których nie można pominąć w nowoczesnych budynkach, jest właściwa wentylacja. Odpowiednie nawiewy i wywiewy powietrza mają kluczowe znaczenie dla zdrowia i samopoczucia mieszkańców. W dzisiejszym artykule poruszymy temat rekuperacji oraz wentylacji mechanicznej i wyjaśnimy, czym się różnią oraz które rozwiązanie jest lepsze.

Zasada działania GPWC – gruntowego powietrznego wymiennika ciepła.

GPWC to skrót od gruntowego powietrznego wymiennika ciepła, który jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w dzisiejszych czasach. Jest to innowacyjna technologia, która umożliwia efektywne wykorzystanie energii z ziemi, by zapewnić ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń w sposób przyjazny dla środowiska. W niniejszym artykule przedstawimy zasadę działania GPWC i omówimy korzyści, jakie niesie ze sobą stosowanie tego rozwiązania.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
3
0
Zostaw komentarzx