Jak prawidłowo dbać o tuje?

Tuje są rodzajem roślin iglastych, które uprawia się nie tylko w przydomowych ogrodach, ale i również wielu innych miejscach. Stanowią świetną ozdobę, tworząc po kilku latach gęsty żywopłot. Z tego względu każdy chce mieć je w swoim ogrodzie, dlatego zainteresowanie nimi jest coraz większe. Tuje po posadzeniu wymagają właściwej pielęgnacji, aby dobrze się rozwijały, a co najważniejsze efektywnie wyglądały. Oczywiście trzeba je nie tylko regularnie podlewać, ale i również nawozić, aby były zdrowe.

Tuje tak samo, jak wszystkie inne rośliny potrzebują odpowiedniego przygotowania do każdej pory roku, aby dostosowały się do panujących warunków atmosferycznych. Wiele osób o tym pewnie nie wie, ale wymagają one pielęgnacji nie tylko wiosną i latem, ale i również zimą. Sadząc je w swoim ogrodzie nie można ich zaniedbywać, gdyż konsekwencje tego mogą być naprawdę nieprzyjemne. Brązowienie tui jest jedną z nich, dlatego nie można do tego dopuścić.

Tuje – charakterystyka i odmiany

Tuje, czyli inaczej żywotniki to rośliny iglaste, które obejmują, aż pięć gatunków drzew oraz krzewów. Występują na terenie Ameryki Północnej i Azji, gdzie stanowią gatunki roślin lasotwórczych. Tuje pełnią przede wszystkim funkcję ozdobną, gdyż świetnie zdobią ogrody, parki, a także różnego rodzaju skwery. Są bardzo charakterystycznymi roślinami, które mogą sięgać, aż dwudziestu metrów wysokości.

Oczywiście ich wielkość można regulować, poprzez przycinanie, dlatego mogą być wyższe lub niższe. Żywotniki posiadają stożkową budowę, a także ostre i podłużne liście, dlatego nie da się ich pomylić z żadną inną rośliną. W Polsce uprawia się dwie odmiany tui, czyli żywotniki zachodnie oraz żywotniki olbrzymie, które nieco różnią się od siebie.

Żywotniki zachodnie są uznawane za najpopularniejsze drzewa ozdobne, które występują w wielu odmianach. Ich wysokość waha się między 1, a 15 metrami. W okresie zimowym tego typu rośliny zmieniają kolor z zielonego na żółty lub brunatny. Jeśli, jednak chodzi o żywotniki olbrzymie to zalicza się je do drzew iglastych, ze względu na sporą wielkość. Są to dość wymagające odmiany tui, dlatego ich uprawa nie jest taka łatwa.

Dlaczego tuje brązowieją? Jak temu zaradzić?

Wbrew pozorom pielęgnacja tui nie jest tak łatwa, jak może się wydawać. Rośliny te potrzebują szczególnej opieki, aby dobrze rosły i były w pełni zdrowe. Największym problemem, który je dotyka jest oczywiście brązowienie i zasychanie. Tego powodów może być naprawdę wiele, dlatego warto im się nieco dokładniej przyjrzeć.

Nie da się ukryć, że najczęstszą przyczyną jest niedobór wody, zwłaszcza w zimie, kiedy rośliny nie są w stanie jej pobrać z zamarzniętej ziemi. Skutki tego nie są widoczne od razu, tylko dopiero wiosną, gdy żywotniki zmieniają swój wygląd. Kolejną przyczyną są różnego rodzaju choroby, które hamują wzrost roślin, a następnie prowadzą do ich wyniszczenia.

Pielęgnacja tui – najważniejsze informacje

Uprawiając w swoim ogrodzie tuje, należy stworzyć im właściwe warunki do rozwoju, które są konieczne, aby rośliny wyglądały efektownie. W tym celu potrzebne jest nie tylko regularne nawadnianie, ale i również nawożenie oraz przycinanie. Poza tym trzeba również stale obserwować swoje rośliny, aby w razie pojawienia się jakichkolwiek objawów od razu podjąć działanie.

Z chorobami tui jest bardzo podobnie, jak z tymi ludzkimi, gdyż im wcześniej zostaną wykryte, tym są większe szanse na ich zwalczenie, dlatego nie wolno ich lekceważyć. Każdy ogrodnik powinien dbać o dobrą kondycję swoich roślin, dlatego musi je między innymi nawozić. Istnieją dwie metody nawożenia, czyli doglebowe oraz dolistne, które dostarczają rośliną wartościowe składniki odżywcze.

Wybierając odpowiedni preparat do nawożenia, należy dobrze się z nim zapoznać, aby posiadał właściwy skład, którego rośliny potrzebują. Obornik i kompost są najlepszym wyborem, gdyż świetnie uzupełniają glebę w potrzebne składniki.

Dlaczego należy przycinać tuje? Jak często to robić?

Podcinanie żywotników pozwoli nadać im odpowiedniego kształtu oraz przyczyni się do szybszego wzrostu roślin. Tak, więc należy to wykonywać regularnie, jednakże nie każdą porą roku. Kiedy, więc najlepiej je przyciąć? Otóż pierwsze podcinanie warto zrobić końcem marca, następne w czerwcu, a ostatnie początkiem sierpnia. Każdy, kto chce mieć piękne i zdrowe żywotniki powinien się tego stosować.

Tuje można podcinać tylko trzy razy w roku, dlatego nie wolno robić tego częściej. Najlepiej wykorzystać do tego odpowiednie nożyce, dzięki którym czynność ta nie sprawi żadnych trudności. Właściwa pielęgnacja tui składa się z wielu elementów, dlatego nie można pominąć ani jednego z nich, gdyż skutki tego mogą być nieprzyjemne.

Zdrowe i zadbane tuje, czyli co robić, a czego unikać?

Decydując się na uprawę tui w swoim ogrodzie, należy odpowiednio je pielęgnować, aby były zdrowe i zadbane. Regularne nawadnianie jest potrzebne nie tylko wiosną i latem, ale przede wszystkim zimą, o czym wcześniej już wspomniano. Kolejną bardzo istotną kwestią jest obserwacja roślin, która umożliwi uratowanie roślin w początkowym stadium choroby.

Do nawożenia żywotników, można wykorzystać nie tylko profesjonalne preparaty, ale i również naturalne, które można samodzielnie wykonać. Dobrze wyglądająca tuja to ozdoba dla całego ogrodu, dlatego nie można dopuścić do zahamowania jej wzrostu, czy też brązowienia. Tego typu rośliny wymagają stałej opieki tak, więc trzeba je ciągle pielęgnować, a nie tylko latem.

1 KOMENTARZ

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Paulina

Podpowie ktoś dlaczego nam brązowieje co druga tuja ?

Powiązane

R e k l a m a

Najnowsze wpisy

Bankructwa firm budowlanych w 2022 oraz prognozy na 2023.

Przybywa bankructw wśród firm budowlanych, w pierwszym kwartale 2022 był ich aż 38% więcej niż w analogicznym 2022 roku. Problem ten dotyczy przede wszystkim firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MSP). Co gorsza jak prognozują analitycy nastąpi dalszy wzrost niewypłacalności firm z sektora budowlanego.

Kryzys w budownictwie 2022 – Koniec hossy na rynku nieruchomości. Spadają ceny we wszystkich dużych miastach.

Po wielu latach nieprzerwany i czasami wręcz spektakularnych wzrostów cen na rynku nieruchomości doszło do przełamania wzrostowego trendu czego wynikiem jest spadek cen zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym. Oliwy do kryzowego ognia dolewa pogłębiające załamanie się sprzedaży wśród deweloperów o którym pisaliśmy już w styczniu tego roku (https://sobir.pl/peka-banka-mieszkaniowa-takiego-spadku-sprzedazy-mieszkan-nie-bylo-od-10-lat/) oraz zapaść na rynku kredytów hipotecznych (https://sobir.pl/ogromy-spadek-popytu-minus-83-na-kredyty-mieszkaniowe-w-2-kwartale-2022-roku/)

Czym Polacy ogrzewają swoje domy?

Do lipca bieżącego roku należało do CEEB (Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków) wysłać deklarację czym ogrzewamy swój dom, poniżej prezentujemy zebrane wyniki ( o samym obowiązku spisu źródeł ciepła można poczytać w linku poniżej)
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
1
0
Zostaw komentarzx
()
x