Jak poradzić sobie z twardą wodą w domu ?
Twarda woda jest problemem w wielu domach. Można to stwierdzić, gdy na bateriach w łazience i kuchni gromadzi się duża ilość osadu. Widoczne jest to również w czajniku. Twarda woda nie jest jednak jedynie problemem natury estetycznej. Może ona powodować m.in. podrażniania skóry oraz przyspieszone zużycie urządzeń, np. pralek czy kotłów grzewczych. Problem może rozwiązać domowa stacja uzdatniająca.
To, czy woda jest twarda czy miękka zależy od stężenia, jakie osiągają rozpuszczone w niej pierwiastki chemiczne, takie jak magnez czy wapń. Im stężenie tych czynników jest wyższe, tym woda jest twardsza. Można wyróżnić kilka poziomów twardości wody:
- Woda miękka zawiera 100-200 miligramów węglanu wapnia (CaCO3) na dm³,
- Woda średnio-twarda zawiera 200-350 mg CaCO3/dm³,
- Woda twarda zawiera 350-500 mg CaCO3/ dm³,
- Woda bardzo twarda zawiera więcej niż 550 mg/dm³ CaCO3.
Wpływ twardej wody na skórę i włosy
Myjąc się twardą wodą zmniejszamy kondycję naszych włosów oraz skóry. Ulegają one wysuszeniu. Ma skłonność do wyprysków i innych niedoskonałości. Szczególnie narażone są osoby ze skórą naczynkową, których mankamentu zostają w znaczny sposób uwydatnione. Twarda woda jest powodem sztywnych i szorstkich włosów. Są one matowe i źle się układają. Może być przyczyną łupieżu. Musimy bardziej dbać o nawilżeni naszych włosów.
Negatywne skutki twardej wody:
- Problem ze zwilżeniem powierzchni
- Problemy z oczyszczaniem powierzchni
- Osłabia działanie środków piorących, powoduje ich większe zużycie
- Ubrania są sztywne, a materiał mniej przyjemny w dotyku
- Większe zużycie urządzeń – kotłów grzewczych, grzałki w prace, zmywarki
- Zarastanie kamieniem kotłowym rur, wymienników, kotłów, zaworów mieszających, podgrzewaczy wody użytkowej, baterii łazienkowych,
- zaworów kulowych i w efekcie zmniejszenie ich sprawności.
Sprawdzanie twardości wody
Możemy uzyskać informacje na temat twardości wody od lokalnego dostawy czyli zarządcy sieci wodociągowej. W przypadku czerpania jej z samodzielnego źródła, możemy wykonać kropelkowy test twardości lub test paskowy. Innym sposobem jest pobranie próbki wody i przekazanie jej do badań laboratoryjnych.
Domowa stacja uzdatniania – ratunek dla twardej wody
Rozwiązaniem na problem z twardą wodą jest domowa stacja uzdatniania wody. Możemy wybrać np. Aquahome firmy Viessmann. Przepływając przez taką stację woda staje się miękka. Usuwane są z niej składniki odpowiedzialne za twardość. Różnica będzie dla każdego zauważalna.
Urządzenie to jest w pełni zautomatyzowane. Nie wymaga naszej obsługi. Po uzdatnieniu określonej ilości wody złoże automatycznie poddane jest procesowi czyszczenia – tzw. regeneracji roztworem soli. Od czasu do czasu należy system uzupełnić solą w tabletach. Wystarczy raz na kilka miesięcy. Nie będziemy mieli również problemów z jej montażem. Wystarczy dostęp do głównego zaworu zimnej wody, gniazdka elektrycznego i odpływu do kanalizacji.
Korzyści
Posiadanie takie systemu spowoduje, że:
- Wydłużamy żywotność takich urządzeń jak pralka, zmywarka, czajnik
wanna, kabina prysznicowa, armatura i sanitariaty nie pokrywają się osadem z kamienia - zmniejszą się wydatki na środki piorące, czyszczące i myjące
- skóra stanie się miększa i zdrowsza
- włosy staną się bardziej lśniące i przyjemne w dotyku
- wytworzenie ochrony dla środowiska ze względu na stosowanie mniejszej ilości detergentów
Zobacz rozwiązania firmy BWT ( lider na rynku uzdatniania wody )
Cennik BWT – Budowa i Remont
Cennik BWT – Budowa i Remont
Aktualny cennik BWT – Ceny katalogowe producenta – Skontaktuj się z nami – otrzymasz extra rabat.Producent podaje ceny w euro
Zobacz: remont.biz.pl/cennik-bwt/