Mimo że gaz ziemny jest paliwem kopalnym, jego prawidłowe wykorzystanie w przedsiębiorstwach może przyczynić się do ochrony środowiska. To zdecydowanie lepszy wybór niż ogrzewanie węglowe, drzewne czy wykorzystanie oleju opałowego. Dlaczego można tak powiedzieć i jakie fakty potwierdzają to stwierdzenie? Przekonaj się o pozytywnym wpływie gazu ziemnego zwłaszcza w porównaniu do innych paliw!
Dlaczego gaz ziemny jest korzystniejszy do ogrzewania od paliw stałych?
Za śmiałym stwierdzeniem o ochronie środowiska przy zmianie sposobu ogrzewania budynków przemawiają jasne fakty. Gaz ziemny emituje mniej dwutlenku węgla (CO2) w porównaniu do innych paliw kopalnych, takich jak węgiel i ropa naftowa. Przy spalaniu gazu ziemnego emitowane jest około 50-60% mniej CO2 niż przy spalaniu węgla i około 25-30% mniej niż przy spalaniu ropy naftowej.
Skoro mowa o zmniejszeniu emisji, warto też wspomnieć o innych zanieczyszczeniach oprócz dwutlenku węgla. Oprócz CO2 gaz ziemny nie jest tak mocno odpowiedzialny za generowanie tlenków siarki (SOx), tlenków azotów (NOx) oraz cząstek stałych tak niebezpiecznych dla człowieka. To one odpowiadają za powstawanie smogu i są sprawcami kwaśnych deszczów.
Ogrzewanie gazem ziemnym i produkcja a ochrona środowiska.
Wykorzystanie gazu ziemnego na potrzeby ogrzewania jest nie tylko oszczędniejsze, ale też przyczynia się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska. Dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze spalanie gazu ziemnego odbywa się w zaawansowanych technologicznie kotłach kondensacyjnych. Generują one ciepło ze spalin, co przyczynia się do osiągania wydajności na poziomie nawet 90%. Przy tym kotły te generują mniejszą ilość CO2 i innych szkodliwych związków niż odpowiedniki na inne paliwa kopalne.
W przedsiębiorstwach produkcyjnych gaz ziemny wykorzystywany jest też w generatorach pary technologicznej. Urządzenia te są powszechnie stosowane do rafinacji ropy naftowej, produkcji chemikaliów, ale też w przetwórstwie spożywczym. Niższe zanieczyszczenie w połączeniu z efektywnością i stabilnością dostaw gazu ziemnego przyczyniają się do zwiększenia konkurencyjności firmy. Więcej informacji możesz znaleźć tutaj https://www.ewe.pl/dla-biznesu/gaz-ziemny.
Wykorzystanie infrastruktury CNG i LNG a ochrona środowiska.
Sprężony gaz ziemny (CNG) i skroplony gaz ziemny (LNG) stają się coraz bardziej popularne w przemyśle i transporcie. Rozwój infrastruktury dla tych technologii może znacząco przyczynić się do ochrony środowiska i poprawy efektywności energetycznej. Widać to zwłaszcza na przykładzie stacji tankowania CNG i LNG, które są wykorzystywane do zasilania pojazdów ciężarowych, autobusów czy pojazdów dostawczych. W ten sposób przyczyniają się do zmniejszenia zanieczyszczenia i smogu zwłaszcza w miastach. Ma to duże znaczenie np. w kontekście dostawców lokalnych czy firm kurierskich.
Firmy produkcyjne mogą również inwestować w infrastrukturę przemysłową do zasilania swoich zakładów. Gaz CNG i LNG sprawdzają się do zasilania maszyn, generatorów i innych urządzeń wykorzystywanych w firmach. Dostęp do stabilnego źródła energii oraz zmniejszenie zanieczyszczeń przemysłowych wpisują się w nowoczesne podejście do ochrony środowiska naturalnego.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Zapraszamy do śledzenia naszych wpisów, aby nie ominąć żadnych nowości w wiadomościach Google. Tutaj znajdziesz nasze najnowsze aktualności.