GWC – gruntowy wymiennik ciepła

Co to jest GWC – gruntowy wymiennik ciepła i do czego służy? Otóż jest to urządzenie, które zwiększa efektywność energetyczną systemu rekuperacji. Pełni dwie bardzo ważne funkcję, czyli zimą podgrzewa powietrze, a latem je schładza. Dzięki temu komfort w pomieszczeniach jest zdecydowanie lepszy, a samopoczucie domowników wprost doskonałe. Gruntowy wymiennik ciepła to świetna inwestycja dla osób, które posiadają w swoim domu rekuperację.

GWC podnosi sprawność całego systemu wentylacji, a co za tym idzie sprawia, że jego działanie jest jeszcze lepsze. Zatem jego wybór to kwestia oczywista, nad którą nie trzeba się długo zastanawiać. Z całą pewnością, można powiedzieć, że gruntowy wymiennik ciepła generuje duże oszczędności, ponieważ nie powoduje strat w ogrzewaniu domu. Ponadto chroni również rekuperator przez zamrożeniem.

Gruntowy wymiennik ciepła to wiele korzyści i mnóstwo możliwości. Doskonale sprawuje się, zarówno podczas sezonu grzewczego, jak i chłodniczego, dlatego warto w niego zainwestować. Trzeba, jednak pamiętać o tym, aby wybrać odpowiedni, który będzie działał bez jakichkolwiek problemów. GWC montuje się pod ziemią, a jego poprawna instalacja jest szczególnie istotna.

Jakie są rodzaje GWC?

GWC – gruntowy wymiennik ciepła dzieli się na trzy rodzaje, czyli GWC rurowy, GWC żwirowy, a także GWC płytowy. Oczywiście każdy z nich nieco różni się od siebie, dlatego aby wybrać ten najlepszy, należy dowiedzieć się o nich czegoś więcej. Pierwszy z nich składa się z ciągu rur i nie cieszy się zbyt dobrą opinią. Bowiem, aby uzyskać skuteczność tak samą, jak w przypadku wymienników bezprzeponowych konieczne jest ułożenie rurociągu na większej długości.

Jeśli, jednak chodzi o GWC żwirowy to jego głównym zadaniem jest przepuszczanie powietrza przez wykop ze żwirem o dość dużej granulacji. Tak samo, jak poprzedni gruntowy wymiennik ciepła posiada kilka wad. Mowa tutaj między innymi o dużych oporach powietrza, a także konieczność regeneracji złoża. Z kolei GWC płytowy posiada więcej plusów, niż minusów. Bowiem naturalnie oczyszcza powietrze oraz pozwala zaoszczędzić na zużyciu energii w sezonie grzewczym.

Do czego służy gruntowy wymiennik ciepła?

Jak już wcześniej wspomniano, gruntowy wymiennik ciepła wspomaga system rekuperacji, a co za tym idzie zwiększa jego efektywność energetyczną. Jego koszty eksploatacji są stosunkowo niskie, dlatego warto w niego zainwestować. Dzięki niemu wentylacja mechaniczna działa zdecydowanie lepiej.

Gruntowy wymiennik ciepła jest bardzo opłacalny, dlatego nad jego zakupem nie trzeba długo się zastanawiać. Działa, zarówno zimą, jak i latem, niosąc za sobą liczne korzyści. GWC cieszy się na ogół bardzo dobrą opinią, gdyż większość jego użytkowników jest z niego zadowolona.

Trzeba, jednak pamiętać o tym, aby gruntowy wymiennik ciepła został poprawnie zamontowany. Zatem warto, aby zajęli się tym fachowcy, którzy posiadają doświadczenie w tego typu pracach. GWC potrafi zwrócić się naprawdę bardzo szybko.

Bądź na bieżąco – obserwuj Sobir.pl na Google News

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane

R e k l a m a

Najnowsze wpisy

Projekt instalacji grzewczej – klucz do komfortu, oszczędności i bezpieczeństwa.

Projekt instalacji grzewczej – klucz do komfortu, oszczędności i bezpieczeństwa – to nie tylko hasło, ale konkretna wartość dla inwestora. Dobrze zaplanowany system grzewczy oznacza niższe rachunki, mniej awarii i większą kontrolę nad budżetem. Niestety, wciąż wielu inwestorów traktuje tę kwestię po macoszemu, co skutkuje kosztownymi błędami. Sprawdź, dlaczego warto zainwestować w dokumentację techniczną i co powinien zawierać profesjonalny projekt.

Czy na komin stalowy trzeba mieć pozwolenie?

Zastanawiasz się, czy na komin stalowy trzeba mieć pozwolenie? To zależy od zakresu prac i charakteru budynku. Montaż komina może wymagać jedynie zgłoszenia, ale są sytuacje, gdy konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. Kluczowe znaczenie mają: wysokość komina, miejsce montażu oraz ewentualna ingerencja w konstrukcję dachu. Dowiedz się, kiedy wystarczy zgłoszenie, a kiedy musisz dopełnić bardziej formalnych procedur, by uniknąć problemów z przepisami.

Czym najlepiej szlifować beton?

Zastanawiasz się, czym najlepiej szlifować beton, aby uzyskać trwałą, gładką i odporną na uszkodzenia powierzchnię? Szlifowanie to kluczowy etap przygotowania podłoża przed montażem paneli, parkietu czy wylaniem żywicy epoksydowej. W artykule omawiamy najskuteczniejsze metody – na sucho i na mokro – oraz narzędzia takie jak szlifierki planetarne, kątowe, taśmowe czy frezy. Dowiesz się też, jakie tarcze diamentowe i ściernice wybrać w zależności od stopnia obróbki betonu.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
0
Zostaw komentarzx