GWC – gruntowy wymiennik ciepła

Co to jest GWC – gruntowy wymiennik ciepła i do czego służy? Otóż jest to urządzenie, które zwiększa efektywność energetyczną systemu rekuperacji. Pełni dwie bardzo ważne funkcję, czyli zimą podgrzewa powietrze, a latem je schładza. Dzięki temu komfort w pomieszczeniach jest zdecydowanie lepszy, a samopoczucie domowników wprost doskonałe. Gruntowy wymiennik ciepła to świetna inwestycja dla osób, które posiadają w swoim domu rekuperację.

GWC podnosi sprawność całego systemu wentylacji, a co za tym idzie sprawia, że jego działanie jest jeszcze lepsze. Zatem jego wybór to kwestia oczywista, nad którą nie trzeba się długo zastanawiać. Z całą pewnością, można powiedzieć, że gruntowy wymiennik ciepła generuje duże oszczędności, ponieważ nie powoduje strat w ogrzewaniu domu. Ponadto chroni również rekuperator przez zamrożeniem.

Gruntowy wymiennik ciepła to wiele korzyści i mnóstwo możliwości. Doskonale sprawuje się, zarówno podczas sezonu grzewczego, jak i chłodniczego, dlatego warto w niego zainwestować. Trzeba, jednak pamiętać o tym, aby wybrać odpowiedni, który będzie działał bez jakichkolwiek problemów. GWC montuje się pod ziemią, a jego poprawna instalacja jest szczególnie istotna.

Jakie są rodzaje GWC?

GWC – gruntowy wymiennik ciepła dzieli się na trzy rodzaje, czyli GWC rurowy, GWC żwirowy, a także GWC płytowy. Oczywiście każdy z nich nieco różni się od siebie, dlatego aby wybrać ten najlepszy, należy dowiedzieć się o nich czegoś więcej. Pierwszy z nich składa się z ciągu rur i nie cieszy się zbyt dobrą opinią. Bowiem, aby uzyskać skuteczność tak samą, jak w przypadku wymienników bezprzeponowych konieczne jest ułożenie rurociągu na większej długości.

Jeśli, jednak chodzi o GWC żwirowy to jego głównym zadaniem jest przepuszczanie powietrza przez wykop ze żwirem o dość dużej granulacji. Tak samo, jak poprzedni gruntowy wymiennik ciepła posiada kilka wad. Mowa tutaj między innymi o dużych oporach powietrza, a także konieczność regeneracji złoża. Z kolei GWC płytowy posiada więcej plusów, niż minusów. Bowiem naturalnie oczyszcza powietrze oraz pozwala zaoszczędzić na zużyciu energii w sezonie grzewczym.

Do czego służy gruntowy wymiennik ciepła?

Jak już wcześniej wspomniano, gruntowy wymiennik ciepła wspomaga system rekuperacji, a co za tym idzie zwiększa jego efektywność energetyczną. Jego koszty eksploatacji są stosunkowo niskie, dlatego warto w niego zainwestować. Dzięki niemu wentylacja mechaniczna działa zdecydowanie lepiej.

Gruntowy wymiennik ciepła jest bardzo opłacalny, dlatego nad jego zakupem nie trzeba długo się zastanawiać. Działa, zarówno zimą, jak i latem, niosąc za sobą liczne korzyści. GWC cieszy się na ogół bardzo dobrą opinią, gdyż większość jego użytkowników jest z niego zadowolona.

Trzeba, jednak pamiętać o tym, aby gruntowy wymiennik ciepła został poprawnie zamontowany. Zatem warto, aby zajęli się tym fachowcy, którzy posiadają doświadczenie w tego typu pracach. GWC potrafi zwrócić się naprawdę bardzo szybko.

Bądź na bieżąco – obserwuj Sobir.pl na Google News

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane

R e k l a m aProjekt ogrzewania podłogowego

Najnowsze wpisy

Odkryj świat budownictwa i odnawialnych źródeł energii z @robert7979 na Tumblr!

Odkryj świat budownictwa i odnawialnych źródeł energii z @robert7979 na Tumblr! Na blogu znajdziesz praktyczne porady, instrukcje krok po kroku oraz inspiracje do projektów DIY. Robert dzieli się cennymi wskazówkami na temat budowy tarasu, instalacji elektrowni wiatrowej i wielu innych projektów, które możesz zrealizować samodzielnie. Dołącz do grona pasjonatów i zacznij swoją przygodę już dziś! Odwiedź @robert7979 na Tumblr i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami.

Program „Moja Elektrownia Wiatrowa”

Program „Moja Elektrownia Wiatrowa”, zainicjowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wspiera polskie gospodarstwa domowe w budowie własnych instalacji wiatrowych. Dzięki atrakcyjnym dotacjom na zakup i montaż mikroelektrowni, właściciele nieruchomości mogą obniżyć koszty energii elektrycznej i zwiększyć niezależność energetyczną. Program promuje zrównoważony rozwój i ochronę środowiska poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, przyczyniając się do oszczędności finansowych oraz korzyści dla lokalnych społeczności.

Jagoda Kamczacka: Cudowna jagoda dla zdrowia stawów, cukrzycy i dny moczanowej.

Poznaj jagodę kamczacką - superowoc o niezwykłych właściwościach zdrowotnych, który zdobywa coraz większą popularność. Ta odporna na mróz jagoda, bogata w witaminy i minerały, przynosi ulgę w bólach stawów, wspiera leczenie cukrzycy i chroni serce. Dowiedz się, jak wykorzystać jej lecznicze właściwości i jakie korzyści przynosi regularne spożywanie tych niezwykłych owoców.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
0
Zostaw komentarzx