Rodzaje rekuperatorów

Rekuperator jest podstawowym elementem odpowiadającym za sprawne działanie całej wentylacji mechanicznej. Umożliwia odzyskiwanie ciepła z powietrza usuwanego z budynku. Rekuperator jest także rodzajem wymiennika ciepła. Za proces działania odpowiada tutaj jego konstrukcja, która jest dopasowana do specyfiki pracy rekuperatora.

Rekuperatory do wyboru

Dostępny jest rekuperator z czynnikiem pośrednim, który sprawdza się w budynkach, w których jest realizowane zarówno grzanie, jak i chłodzenie. Występują jednak pewne ograniczenia w jego instalacji. Przede wszystkim kanały nawiewne trzeba umieścić nad wywiewnymi, jeżeli rurki pracują układzie grawitacyjnym, co nie zawsze jest możliwe. Rekuperatory które są sercem rekuperacja z ruchomym wypełnieniem  są wyposażone w silniki elektryczne do obracania wirnika z wypełnieniem akumulacyjnym. To rozwiązanie cieszy się najmniejszą popularnością, problematyczne jest tu bowiem uszczelnienie między ruchowym wypełnieniem a nieruchomą obudową. Dostępne są także rekuperatory płytowe, które cieszą się największą popularnością. Stosowane są przede wszystkim w domach jednorodzinnych, mają prostą konstrukcję i są tanie. Wybierane są tu przede wszystkim rekuperator o przepływie krzyżowym.

2 KOMENTARZE

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kola

Jaki wymiennik w rekuperatorze będzie najlepszy? Dostałem kilka ofert ponieważ budujemy dom i zauważyłam że są różne rodzaje wymienników czym to się w ogóle różni?

Franek

Najlepszy będzie przeciwprądowy

Powiązane

R e k l a m aProjekt ogrzewania podłogowego

Najnowsze wpisy

Jak nowe regulacje dotyczące świadectw energetycznych wpłyną na rynek nieruchomości?

W obliczu zmieniających się przepisów dotyczących sprzedaży nieruchomości, świadectwa energetyczne zyskują na znaczeniu. Niezbędne dla deweloperów i właścicieli nieruchomości, stają się kluczowym elementem wpływającym na atrakcyjność oferty. Przeczytaj, jak nowe regulacje wpływają na ceny nieruchomości i dlaczego efektywność energetyczna jest coraz ważniejsza dla kupujących, dążących do oszczędności i dbałości o środowisko.

ETS 2 (Emissions Trading System 2) – Nowy podatek od ogrzewania.

W obliczu rosnącego zagrożenia zmianami klimatycznymi, UE wprowadza ETS 2, system handlu emisjami rozszerzający się na ogrzewanie domów. Ta strategiczna zmiana ma na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych, promując ekologiczne rozwiązania i odnawialne źródła energii. Nowy podatek od ogrzewania wpłynie na koszty życia, motywując do inwestycji w bardziej zrównoważone opcje. To kluczowy element dążenia UE do neutralności klimatycznej i zrównoważonego rozwoju.

Pellet

Pellet, ekologiczne paliwo stałe z biomasy, zyskuje na popularności jako alternatywa dla tradycyjnych źródeł energii. Produkowany z odpadów drzewnych i roślinnych, oferuje różnorodne zastosowania w ogrzewaniu domowym i przemyśle. Charakteryzuje się wysoką wartością opałową, łatwością magazynowania i automatycznego dozowania. Rośnie jego produkcja, zwłaszcza w obliczu polityk ekologicznych i wzrostu cen węgla oraz gazu, czyniąc go ekonomicznym wyborem w dzisiejszych czasach.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
2
0
Zostaw komentarzx