Rodzaje rekuperatorów

Rekuperator jest podstawowym elementem odpowiadającym za sprawne działanie całej wentylacji mechanicznej. Umożliwia odzyskiwanie ciepła z powietrza usuwanego z budynku. Rekuperator jest także rodzajem wymiennika ciepła. Za proces działania odpowiada tutaj jego konstrukcja, która jest dopasowana do specyfiki pracy rekuperatora.

Rekuperatory do wyboru

Dostępny jest rekuperator z czynnikiem pośrednim, który sprawdza się w budynkach, w których jest realizowane zarówno grzanie, jak i chłodzenie. Występują jednak pewne ograniczenia w jego instalacji. Przede wszystkim kanały nawiewne trzeba umieścić nad wywiewnymi, jeżeli rurki pracują układzie grawitacyjnym, co nie zawsze jest możliwe. Rekuperatory które są sercem rekuperacja z ruchomym wypełnieniem  są wyposażone w silniki elektryczne do obracania wirnika z wypełnieniem akumulacyjnym. To rozwiązanie cieszy się najmniejszą popularnością, problematyczne jest tu bowiem uszczelnienie między ruchowym wypełnieniem a nieruchomą obudową. Dostępne są także rekuperatory płytowe, które cieszą się największą popularnością. Stosowane są przede wszystkim w domach jednorodzinnych, mają prostą konstrukcję i są tanie. Wybierane są tu przede wszystkim rekuperator o przepływie krzyżowym.

2 KOMENTARZE

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kola

Jaki wymiennik w rekuperatorze będzie najlepszy? Dostałem kilka ofert ponieważ budujemy dom i zauważyłam że są różne rodzaje wymienników czym to się w ogóle różni?

Franek

Najlepszy będzie przeciwprądowy

Powiązane

R e k l a m aProjekt ogrzewania podłogowego

Najnowsze wpisy

Jakiej mocy instalacja fotowoltaiczna na dom jednorodzinny?

Zastanawiasz się, jaką moc powinna mieć instalacja fotowoltaiczna w Twoim domu jednorodzinnym? Klucz do osiągnięcia niezależności energetycznej i ekonomicznych oszczędności tkwi w odpowiednim doborze systemu. W tym artykule odkryjemy, jakie czynniki wpływają na wybór mocy instalacji fotowoltaicznej i jak dopasować ją do swoich potrzeb, aby maksymalnie wykorzystać potencjał słońca. Dowiedz się, jak zainwestować mądrze i świadomie.

Kontrola Szamb w Polsce: Uwaga na kary do 50 000 zł!

W Polsce ruszyła szeroko zakrojona kontrola szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków. Właściciele nieruchomości mogą stać się obiektem wnikliwych inspekcji, a za wykryte nieprawidłowości grożą wysokie kary do 50 000 zł. Zmiany w przepisach wymuszają dostosowanie się do nowych wymogów ekologicznych. Sprawdź, jak przygotować się na kontrolę i uniknąć finansowych konsekwencji, dbając jednocześnie o nasze środowisko.

Fusy z kawy jako ekologiczny nawóz do Twojego ogrodu.

Odkryj sekret zrównoważonego ogrodnictwa z fusami z kawy! W epoce ekologicznej świadomości, ten pozornie niepozorny odpad z porannej rutyny przeobraża się w cenny nawóz dla Twojego ogrodu. Dowiedz się, jak prosto i tanio wzbogacić glebę, poprawić jej strukturę i pH, a także odstraszyć szkodniki, wykorzystując bogactwo składników odżywczych zawartych w fusach. Z nami poznasz najlepsze metody aplikacji i rośliny, które najbardziej skorzystają na tym naturalnym rozwiązaniu. Zacznij stosować fusy z kawy już dziś i obserwuj, jak Twój ogród kwitnie, stając się przykładem ekologicznego podejścia do ogrodnictwa.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
2
0
Zostaw komentarzx