Rodzaje rekuperatorów

Rekuperator jest podstawowym elementem odpowiadającym za sprawne działanie całej wentylacji mechanicznej. Umożliwia odzyskiwanie ciepła z powietrza usuwanego z budynku. Rekuperator jest także rodzajem wymiennika ciepła. Za proces działania odpowiada tutaj jego konstrukcja, która jest dopasowana do specyfiki pracy rekuperatora.

Rekuperatory do wyboru

Dostępny jest rekuperator z czynnikiem pośrednim, który sprawdza się w budynkach, w których jest realizowane zarówno grzanie, jak i chłodzenie. Występują jednak pewne ograniczenia w jego instalacji. Przede wszystkim kanały nawiewne trzeba umieścić nad wywiewnymi, jeżeli rurki pracują układzie grawitacyjnym, co nie zawsze jest możliwe. Rekuperatory które są sercem rekuperacja z ruchomym wypełnieniem  są wyposażone w silniki elektryczne do obracania wirnika z wypełnieniem akumulacyjnym. To rozwiązanie cieszy się najmniejszą popularnością, problematyczne jest tu bowiem uszczelnienie między ruchowym wypełnieniem a nieruchomą obudową. Dostępne są także rekuperatory płytowe, które cieszą się największą popularnością. Stosowane są przede wszystkim w domach jednorodzinnych, mają prostą konstrukcję i są tanie. Wybierane są tu przede wszystkim rekuperator o przepływie krzyżowym.

2 KOMENTARZE

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kola

Jaki wymiennik w rekuperatorze będzie najlepszy? Dostałem kilka ofert ponieważ budujemy dom i zauważyłam że są różne rodzaje wymienników czym to się w ogóle różni?

Franek

Najlepszy będzie przeciwprądowy

Powiązane

R e k l a m aProjekt ogrzewania podłogowego

Najnowsze wpisy

Ogrzewanie podłogowe – komfort i oszczędność w Twoim domu.

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które nie tylko zapewnia komfort ciepła pod stopami, ale również pozwala na znaczne oszczędności energii. W artykule dowiesz się, dlaczego warto wybrać ogrzewanie podłogowe, jakie są jego rodzaje oraz jakie korzyści niesie dla zdrowia i estetyki wnętrz. Podpowiadamy również, jak znaleźć specjalistów do projektowania i montażu tego rodzaju systemu grzewczego, aby Twój dom był ciepły i energooszczędny na długie lata.

Porady związane z wykończeniem wnętrz z wykorzystaniem listew przypodłogowych.

W artykule przedstawiamy wszystkie niezbędne informacje o listwach przypodłogowych – elementach, które nadają wnętrzom estetyczny wygląd oraz pełnią ważne funkcje praktyczne. Opisujemy popularne rodzaje listew, w tym nowoczesne rozwiązania z oświetleniem LED, które dodają wnętrzom elegancji i funkcjonalności. Dowiedz się, dlaczego warto stosować listwy przypodłogowe, jakie materiały są najlepsze do ich produkcji oraz gdzie można kupić produkty najwyższej jakości. Nasz poradnik pomoże Ci wybrać idealne listwy do Twojego domu lub biura.

Zacienienie instalacji fotowoltaicznych czyli fotowoltaika w cieniu sąsiada.

Problem zacienienia instalacji fotowoltaicznych przez sąsiadujące budynki i drzewa zyskuje na znaczeniu w Polsce. W artykule omawiamy interpelację posłanki Agnieszki Hanajczyk do Ministerstwa Rozwoju i Technologii, w której proponuje wprowadzenie nowych regulacji prawnych, które uwzględniałyby potrzeby instalacji fotowoltaicznych w kontekście dostępu do światła słonecznego. Czy zmiany w przepisach budowlanych są konieczne, aby wspierać rozwój energii odnawialnej?
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
2
0
Zostaw komentarzx