Rodzaje rekuperatorów

Rekuperator jest podstawowym elementem odpowiadającym za sprawne działanie całej wentylacji mechanicznej. Umożliwia odzyskiwanie ciepła z powietrza usuwanego z budynku. Rekuperator jest także rodzajem wymiennika ciepła. Za proces działania odpowiada tutaj jego konstrukcja, która jest dopasowana do specyfiki pracy rekuperatora.

Rekuperatory do wyboru

Dostępny jest rekuperator z czynnikiem pośrednim, który sprawdza się w budynkach, w których jest realizowane zarówno grzanie, jak i chłodzenie. Występują jednak pewne ograniczenia w jego instalacji. Przede wszystkim kanały nawiewne trzeba umieścić nad wywiewnymi, jeżeli rurki pracują układzie grawitacyjnym, co nie zawsze jest możliwe. Rekuperatory które są sercem rekuperacja z ruchomym wypełnieniem  są wyposażone w silniki elektryczne do obracania wirnika z wypełnieniem akumulacyjnym. To rozwiązanie cieszy się najmniejszą popularnością, problematyczne jest tu bowiem uszczelnienie między ruchowym wypełnieniem a nieruchomą obudową. Dostępne są także rekuperatory płytowe, które cieszą się największą popularnością. Stosowane są przede wszystkim w domach jednorodzinnych, mają prostą konstrukcję i są tanie. Wybierane są tu przede wszystkim rekuperator o przepływie krzyżowym.

2 KOMENTARZE

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kola

Jaki wymiennik w rekuperatorze będzie najlepszy? Dostałem kilka ofert ponieważ budujemy dom i zauważyłam że są różne rodzaje wymienników czym to się w ogóle różni?

Franek

Najlepszy będzie przeciwprądowy

Powiązane

R e k l a m a

Najnowsze wpisy

Rury cienkościenne od e-materials.pl – solidność i wytrzymałość w każdej konstrukcji.

Jeśli planujesz budowę konstrukcji stalowej, instalację przesyłową lub system przemysłowy, rury cienkościenne od e-materials.pl będą niezawodnym wyborem. Dzięki szerokiej ofercie rozmiarów i typów rur, wykonanych z wysokogatunkowej stali, z łatwością dopasujesz produkt do swoich potrzeb. Precyzyjne wykonanie, wysoka odporność mechaniczna i szybka realizacja zamówień sprawiają, że oferta e-materials.pl cieszy się zaufaniem profesjonalistów z wielu branż.

Czy warto budować domy z drewna w 2025 roku?

Rosnące ceny tradycyjnych materiałów, skrócony czas budowy oraz ekologiczne podejście do inwestycji sprawiają, że coraz więcej osób zadaje sobie pytanie: czy warto budować domy z drewna w 2025 roku? Odpowiedź może zaskoczyć! Domy drewniane zyskują na popularności nie tylko ze względu na niższe koszty eksploatacji i estetykę, ale również przez uproszczone przepisy umożliwiające budowę do 70 m² bez pozwolenia. Sprawdź, czy to rozwiązanie dla Ciebie!

Projekt instalacji grzewczej – klucz do komfortu, oszczędności i bezpieczeństwa.

Projekt instalacji grzewczej – klucz do komfortu, oszczędności i bezpieczeństwa – to nie tylko hasło, ale konkretna wartość dla inwestora. Dobrze zaplanowany system grzewczy oznacza niższe rachunki, mniej awarii i większą kontrolę nad budżetem. Niestety, wciąż wielu inwestorów traktuje tę kwestię po macoszemu, co skutkuje kosztownymi błędami. Sprawdź, dlaczego warto zainwestować w dokumentację techniczną i co powinien zawierać profesjonalny projekt.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
2
0
Zostaw komentarzx