Warzywa w ogrodzie, czyli jak i gdzie je sadzić?

Będąc początkującym ogrodnikiem, założenie ogrodu wcale nie musi Ci sprawić ogromnych trudności, zwłaszcza jeśli będziesz postępować według dobrych wskazówek. Sadzenie warzyw samo w sobie nie jest ciężkie, niemniej jednak wymaga pewnej wiedzy. Jest ona potrzebna przede wszystkim do stworzenia projektu, który uwzględni, gdzie i jakie warzywa zostaną zasadzone.

Pewnie wiele osób o tym nie wie, ale nie wszystkie warzywa dobrze na siebie wpływają, dlatego niektórych z nich nie można obok siebie umieszczać. Tak, więc planując ich sadzenie, należy wziąć to pod uwagę, zwłaszcza jeśli chcemy zebrać obfite plony. Planując sadzenie warzyw w swoim ogrodzie, trzeba wszystko dokładnie przemyśleć, gdyż tutaj każdy szczegół jest bardzo istotny.

Na samym początku, warto jednak zastanowić się, jakie warzywa chcemy mieć w swoim ogrodzie, aby wiedzieć, gdzie je posadzić. Do najpopularniejszych należy przede wszystkim pomidor, czerwona papryka, groch, ogórek, a także ziemniaki. Oczywiście odpowiednie umiejscowienie warzyw to nie wszystko, ponieważ właściwe podlewanie oraz nawożenie są również bardzo istotne.

Jakie warzywa mogą znajdować się obok siebie?

Zakładając ogród, należy zastosować naturalną metodę ochrony roślin, jaką jest uprawa współrzędna warzyw. Można ją stosować, zarówno w ogrodach przydomowych, jak i również działkowych, gdyż w każdym przypadku wykazuje się tak samo wysoką skutecznością. Polega między innymi na wspólnej uprawie odpowiednio dobranych gatunków warzyw, znajdujących się w jednej grządce. Wspomaga ich rozwój, a co najważniejsze zapewnia dobre plony.

Dla przykładu obok pomidora, można zasadzić sałatę, cebulę, czosnek, a także majeranek. W przypadku ogórka warzywami, które będą mu sprzyjały jest kapusta, marchew, buraki, pietruszka oraz koper. Sadząc ziemniaki w ogrodzie, można obok nich posadzić szpinak, miętę, bób, kukurydzę, a także fasolę. Obok pietruszki świetnie sprawdzi się nie tylko groch i mięta, ale i również pomidory, cebula oraz szparagi. Warzyw w ogrodzie, może być naprawdę wiele, niemniej jednak ich odpowiednia uprawa jest najważniejsza, dlatego trzeba ją dobrze zaplanować.

Czy warzywa mogą mieć na siebie negatywny wpływ?

Bardzo często wielu mniej doświadczonych ogrodników pyta o to, czy warzywa mogą mieć na siebie zły wpływ? Otóż niestety tak, dlatego podczas ich sadzenia, należy kierować się pewnymi zasadami, o których wcześniej już wspomniano. W żadnym przypadku nie można obok siebie sadzić ogórków i pomidorów, ziemniaków i słoneczników, grochu i fasoli, a także sałaty i pietruszki.

Wbrew pozorom sąsiedztwo tych warzyw ma na siebie bardzo duży wpływ, który może niekiedy doprowadzić do wielu kłopotów w uprawie. Nie da się ukryć, że na ogrodnictwie trzeba się znać, aby zbierać dobre plony. Allelopatia to pojęcie, które każdy ogrodnik powinien znać i wiedzę z nim związaną umieć zastosować w praktyce. Bowiem jest to wzajemne oddziaływanie na siebie różnych gatunków warzyw. Mówi ono o korzystnym, jak i negatywnym wpływie roślin na siebie nawzajem. Dzięki niej, można zaplanować sadzenie roślin w ten sposób, aby przynosiły należyte rezultaty.


warzywa, ogród

Jakie rośliny odstraszają szkodniki w ogrodzie?

Niestety w każdym ogrodzie pojawiają się szkodniki, dlatego trzeba go przed nimi zabezpieczyć, aby nie oddziaływały na niego niekorzystnie. W tym celu, można wykorzystać pewne rośliny, które są bezpieczniejsze dla ogrodu, niż niektóre środki chemiczne. Aby uchronić się przed mrówkami oraz mszycami, warto posadzić lawendę, miętę, lub majeranek.

Na nicienie dobrym sposobem są aksamitki, nagietek lekarski oraz dalia ogrodowa. Chcąc wyeliminować nornice ze swojego ogrodu, należy obok roślin posadzić szachownicę cesarską lub narcyzy. Dużym problemem są również ślimaki, które uwielbiają tulipany i dalie, dlatego wokół nich warto stworzyć opaskę z czosnku, tymianku lub rumianku. Chcąc stworzyć warzywom właściwe warunki do rozwoju, należy o nie dbać. Ogród warzywny to miejsce, którego nie można zaniedbywać, gdyż nie przyniesie dobrych plonów.

1 KOMENTARZ

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Przyszly ogrodnik

Super artykuł bardzo pomoże mieć zaplanowaniu mojego pierwszego ogródka który chcemy zrobić na wiosnę przyszłego roku

Powiązane

R e k l a m a

Najnowsze wpisy

Rury cienkościenne od e-materials.pl – solidność i wytrzymałość w każdej konstrukcji.

Jeśli planujesz budowę konstrukcji stalowej, instalację przesyłową lub system przemysłowy, rury cienkościenne od e-materials.pl będą niezawodnym wyborem. Dzięki szerokiej ofercie rozmiarów i typów rur, wykonanych z wysokogatunkowej stali, z łatwością dopasujesz produkt do swoich potrzeb. Precyzyjne wykonanie, wysoka odporność mechaniczna i szybka realizacja zamówień sprawiają, że oferta e-materials.pl cieszy się zaufaniem profesjonalistów z wielu branż.

Czy warto budować domy z drewna w 2025 roku?

Rosnące ceny tradycyjnych materiałów, skrócony czas budowy oraz ekologiczne podejście do inwestycji sprawiają, że coraz więcej osób zadaje sobie pytanie: czy warto budować domy z drewna w 2025 roku? Odpowiedź może zaskoczyć! Domy drewniane zyskują na popularności nie tylko ze względu na niższe koszty eksploatacji i estetykę, ale również przez uproszczone przepisy umożliwiające budowę do 70 m² bez pozwolenia. Sprawdź, czy to rozwiązanie dla Ciebie!

Projekt instalacji grzewczej – klucz do komfortu, oszczędności i bezpieczeństwa.

Projekt instalacji grzewczej – klucz do komfortu, oszczędności i bezpieczeństwa – to nie tylko hasło, ale konkretna wartość dla inwestora. Dobrze zaplanowany system grzewczy oznacza niższe rachunki, mniej awarii i większą kontrolę nad budżetem. Niestety, wciąż wielu inwestorów traktuje tę kwestię po macoszemu, co skutkuje kosztownymi błędami. Sprawdź, dlaczego warto zainwestować w dokumentację techniczną i co powinien zawierać profesjonalny projekt.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
1
0
Zostaw komentarzx