Pompa ciepła – forma zastępcza dla bojlera elektrycznego

Pompa ciepła – forma zastępcza dla bojlera elektrycznego

Z elektrycznej formy podgrzewania ciepłej wody użytkowej korzysta ponad 10% polskich domostw. Część z tych urządzeń pracuje tylko poza sezonem grzewczym, gdy kocioł stałopalny nie jest uruchamiany. Koszty uzyskania wody w ten sposób należą do najwyższych. Podgrzanie 300 litrów wody dziennie może kosztować 7-8 zł. Zamieniając bojler elektryczny na pompę ciepła, można będzie zmniejszyć koszty nawet trzykrotnie.

Od września 2015 roku wszystkie urządzenia wykorzystywane do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, jak i ogrzewania budynków muszą być oznaczane klasą efektywności energetycznej. Jest to spore ułatwienie dla inwestorów, którzy mogą bardzo szybko porównać urządzenia i wybrać dla siebie te, z najlepszymi parametrami i dobrą efektywnością energetyczną. Przykładowo gazowe kotły kondensacyjne uzyskują zazwyczaj stosunkowo wysoką klasę efektywności, A lub B, w trybie podgrzewania wody użytkowej. Z kolei podgrzewacze elektryczne wody użytkowej mogą liczyć jedynie na klasę C i D.

Właśnie dlatego pompy ciepła są systemami bardziej polecanymi do podgrzewania wody użytkowej. Dzięki temu, że są zasilane energią odnawialną, mogą otrzymać nawet klasę A+.

Podsumowując, jeżeli bojler elektryczny będzie chciał podgrzać 290 litrów wody na dzień, zużycie energii wynieść 2842 kWh/rok. Dla porównania zużycie energii w takich samych warunkach pracy przez pompę ciepła będzie 3,5 razy niższe. Pompa ciepła z klasą efektywności energetycznej A+ nie powinna zużyć więcej niż 809 kWh/rok energii elektrycznej.

Pompa ciepła lepszą inwestycją niż bojler elektryczny

Pompa ciepła stanowi dużo lepszą inwestycję, jeżeli chodzi o urządzenie do podgrzewania ciepłej wody użytkowej niż bojler. Choć początkowo wydasz znacznie więcej niż na zakup bojlera, inwestycja bardzo szybko się zwróci, ze względu na zużycie mniejszej ilości prądu podczas działania urządzenia. W dodatku, pompa ciepła jest przyjazna dla środowiska. Wprowadzając ją do swojego domu można będzie zrobić coś dla ekologii, co nie jest bez znaczenia.

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane

R e k l a m aProjekt ogrzewania podłogowego

Najnowsze wpisy

Wysokie rachunki za prąd – przegląd urządzeń domowych, które zużywają najwięcej energii elektrycznej.

W obliczu rosnących rachunków za prąd, kluczowe staje się zrozumienie, które urządzenia domowe zużywają najwięcej energii. Poznaj skuteczne sposoby na obniżenie kosztów i sprawdź, w jakich godzinach najlepiej oszczędzać prąd. Dowiedz się więcej o prostych, codziennych działaniach, które mogą znacząco zmniejszyć Twoje wydatki i przyczynić się do ochrony środowiska.

Biopaliwo ze śmieci i zużytego oleju.

Odkryj świat biopaliw – ekologicznej alternatywy dla paliw kopalnych. W naszym artykule zgłębiamy innowacyjne metody produkcji biopaliw z odpadów organicznych, ich wpływ na środowisko, a także wyzwania technologiczne i ekonomiczne. Poznaj przyszłość energii odnawialnej, której kluczowym elementem są biopaliwa, przyczyniające się do redukcji emisji gazów cieplarnianych i promujące zrównoważony rozwój.

Klasy klejów do płytek i ich symbole.

rzed rozpoczęciem remontu łazienki czy kuchni, kluczowe jest wybranie odpowiedniego kleju do płytek. Nasz artykuł przewodnik pomoże Ci zrozumieć różnice między klasami klejów i ich symbolami zgodnie z normami EN 12004 i EN 12002. Dowiesz się, który klej zapewni trwałość i estetykę Twojego projektu, niezależnie od rodzaju płytek i warunków. Zapraszamy do lektury, która rozwieje Twoje wątpliwości!
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
0
Zostaw komentarzx