Pompa ciepła – forma zastępcza dla bojlera elektrycznego

Pompa ciepła – forma zastępcza dla bojlera elektrycznego

Z elektrycznej formy podgrzewania ciepłej wody użytkowej korzysta ponad 10% polskich domostw. Część z tych urządzeń pracuje tylko poza sezonem grzewczym, gdy kocioł stałopalny nie jest uruchamiany. Koszty uzyskania wody w ten sposób należą do najwyższych. Podgrzanie 300 litrów wody dziennie może kosztować 7-8 zł. Zamieniając bojler elektryczny na pompę ciepła, można będzie zmniejszyć koszty nawet trzykrotnie.

Od września 2015 roku wszystkie urządzenia wykorzystywane do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, jak i ogrzewania budynków muszą być oznaczane klasą efektywności energetycznej. Jest to spore ułatwienie dla inwestorów, którzy mogą bardzo szybko porównać urządzenia i wybrać dla siebie te, z najlepszymi parametrami i dobrą efektywnością energetyczną. Przykładowo gazowe kotły kondensacyjne uzyskują zazwyczaj stosunkowo wysoką klasę efektywności, A lub B, w trybie podgrzewania wody użytkowej. Z kolei podgrzewacze elektryczne wody użytkowej mogą liczyć jedynie na klasę C i D.

Właśnie dlatego pompy ciepła są systemami bardziej polecanymi do podgrzewania wody użytkowej. Dzięki temu, że są zasilane energią odnawialną, mogą otrzymać nawet klasę A+.

Podsumowując, jeżeli bojler elektryczny będzie chciał podgrzać 290 litrów wody na dzień, zużycie energii wynieść 2842 kWh/rok. Dla porównania zużycie energii w takich samych warunkach pracy przez pompę ciepła będzie 3,5 razy niższe. Pompa ciepła z klasą efektywności energetycznej A+ nie powinna zużyć więcej niż 809 kWh/rok energii elektrycznej.

Pompa ciepła lepszą inwestycją niż bojler elektryczny

Pompa ciepła stanowi dużo lepszą inwestycję, jeżeli chodzi o urządzenie do podgrzewania ciepłej wody użytkowej niż bojler. Choć początkowo wydasz znacznie więcej niż na zakup bojlera, inwestycja bardzo szybko się zwróci, ze względu na zużycie mniejszej ilości prądu podczas działania urządzenia. W dodatku, pompa ciepła jest przyjazna dla środowiska. Wprowadzając ją do swojego domu można będzie zrobić coś dla ekologii, co nie jest bez znaczenia.

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane

R e k l a m aProjekt ogrzewania podłogowego

Najnowsze wpisy

Nawóz do Pomidorów: Kompleksowy Przewodnik

Odkryj sekrety idealnego nawożenia pomidorów z naszym kompleksowym przewodnikiem! Dowiedz się, jak wybrać odpowiedni nawóz, aby zapewnić pomidorom wszystkie niezbędne składniki odżywcze, które przyczynią się do ich bujnego wzrostu, obfitych i zdrowych plonów. Zrozumienie potrzeb żywieniowych pomidorów i właściwe nawożenie to klucz do sukcesu każdego ogrodnika. Nasz artykuł poprowadzi Cię przez świat nawozów organicznych i mineralnych, podpowie, kiedy i jak nawozić, aby cieszyć się wyjątkową jakością i smakiem Twoich pomidorów.

Cynamon jako skuteczny sposób na kreta i nornicę w ogrodzie.

Cynamon nie tylko pachnie wspaniale i dodaje smaku naszym potrawom, ale okazuje się być również skutecznym sprzymierzeńcem w walce z kretem i nornicą w ogrodzie. Te niechciane szkodniki mogą przysporzyć wielu problemów, niszcząc roślinność i krajobraz naszych zielonych zakątków. Dzięki swojemu intensywnemu aromatowi, cynamon naturalnie odstrasza te gryzonie, chroniąc nasze ogrody bez szkody dla środowiska, roślin czy zwierząt domowych. Zastosuj ten prosty i ekologiczny sposób, by cieszyć się pięknym i zdrowym ogrodem bez nieproszonych gości.

Jak nowe regulacje dotyczące świadectw energetycznych wpłyną na rynek nieruchomości?

W obliczu zmieniających się przepisów dotyczących sprzedaży nieruchomości, świadectwa energetyczne zyskują na znaczeniu. Niezbędne dla deweloperów i właścicieli nieruchomości, stają się kluczowym elementem wpływającym na atrakcyjność oferty. Przeczytaj, jak nowe regulacje wpływają na ceny nieruchomości i dlaczego efektywność energetyczna jest coraz ważniejsza dla kupujących, dążących do oszczędności i dbałości o środowisko.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
0
Zostaw komentarzx