Pompa ciepła – forma zastępcza dla bojlera elektrycznego

Pompa ciepła – forma zastępcza dla bojlera elektrycznego

Z elektrycznej formy podgrzewania ciepłej wody użytkowej korzysta ponad 10% polskich domostw. Część z tych urządzeń pracuje tylko poza sezonem grzewczym, gdy kocioł stałopalny nie jest uruchamiany. Koszty uzyskania wody w ten sposób należą do najwyższych. Podgrzanie 300 litrów wody dziennie może kosztować 7-8 zł. Zamieniając bojler elektryczny na pompę ciepła, można będzie zmniejszyć koszty nawet trzykrotnie.

Od września 2015 roku wszystkie urządzenia wykorzystywane do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, jak i ogrzewania budynków muszą być oznaczane klasą efektywności energetycznej. Jest to spore ułatwienie dla inwestorów, którzy mogą bardzo szybko porównać urządzenia i wybrać dla siebie te, z najlepszymi parametrami i dobrą efektywnością energetyczną. Przykładowo gazowe kotły kondensacyjne uzyskują zazwyczaj stosunkowo wysoką klasę efektywności, A lub B, w trybie podgrzewania wody użytkowej. Z kolei podgrzewacze elektryczne wody użytkowej mogą liczyć jedynie na klasę C i D.

Właśnie dlatego pompy ciepła są systemami bardziej polecanymi do podgrzewania wody użytkowej. Dzięki temu, że są zasilane energią odnawialną, mogą otrzymać nawet klasę A+.

Podsumowując, jeżeli bojler elektryczny będzie chciał podgrzać 290 litrów wody na dzień, zużycie energii wynieść 2842 kWh/rok. Dla porównania zużycie energii w takich samych warunkach pracy przez pompę ciepła będzie 3,5 razy niższe. Pompa ciepła z klasą efektywności energetycznej A+ nie powinna zużyć więcej niż 809 kWh/rok energii elektrycznej.

Pompa ciepła lepszą inwestycją niż bojler elektryczny

Pompa ciepła stanowi dużo lepszą inwestycję, jeżeli chodzi o urządzenie do podgrzewania ciepłej wody użytkowej niż bojler. Choć początkowo wydasz znacznie więcej niż na zakup bojlera, inwestycja bardzo szybko się zwróci, ze względu na zużycie mniejszej ilości prądu podczas działania urządzenia. W dodatku, pompa ciepła jest przyjazna dla środowiska. Wprowadzając ją do swojego domu można będzie zrobić coś dla ekologii, co nie jest bez znaczenia.

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane

R e k l a m aProjekt ogrzewania podłogowego

Najnowsze wpisy

Ogrzewanie podłogowe – komfort i oszczędność w Twoim domu.

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które nie tylko zapewnia komfort ciepła pod stopami, ale również pozwala na znaczne oszczędności energii. W artykule dowiesz się, dlaczego warto wybrać ogrzewanie podłogowe, jakie są jego rodzaje oraz jakie korzyści niesie dla zdrowia i estetyki wnętrz. Podpowiadamy również, jak znaleźć specjalistów do projektowania i montażu tego rodzaju systemu grzewczego, aby Twój dom był ciepły i energooszczędny na długie lata.

Porady związane z wykończeniem wnętrz z wykorzystaniem listew przypodłogowych.

W artykule przedstawiamy wszystkie niezbędne informacje o listwach przypodłogowych – elementach, które nadają wnętrzom estetyczny wygląd oraz pełnią ważne funkcje praktyczne. Opisujemy popularne rodzaje listew, w tym nowoczesne rozwiązania z oświetleniem LED, które dodają wnętrzom elegancji i funkcjonalności. Dowiedz się, dlaczego warto stosować listwy przypodłogowe, jakie materiały są najlepsze do ich produkcji oraz gdzie można kupić produkty najwyższej jakości. Nasz poradnik pomoże Ci wybrać idealne listwy do Twojego domu lub biura.

Zacienienie instalacji fotowoltaicznych czyli fotowoltaika w cieniu sąsiada.

Problem zacienienia instalacji fotowoltaicznych przez sąsiadujące budynki i drzewa zyskuje na znaczeniu w Polsce. W artykule omawiamy interpelację posłanki Agnieszki Hanajczyk do Ministerstwa Rozwoju i Technologii, w której proponuje wprowadzenie nowych regulacji prawnych, które uwzględniałyby potrzeby instalacji fotowoltaicznych w kontekście dostępu do światła słonecznego. Czy zmiany w przepisach budowlanych są konieczne, aby wspierać rozwój energii odnawialnej?
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
0
Zostaw komentarzx