Młynki i rozdrabniacze w domowym zlewie do odpadów.

Rozdrabniacze do odpadów organicznych zwane również pod nazwą młynki zlewozmywakowe to wynalazek dość stary gdyż pierwsze tego typu urządzenie zostało opatentowane już w 1935 roku w USA gdzie do na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat zdobyło ogromną popularność stając się na dzień dzisiejszym standardowym wyposażeniem kuchni jeżeli chodzi o AGD.

W naszym kraju urządzenie te nie zyskały do tej pory tak dużej popularności jak w Ameryce i na chwilę obecna są traktowane jako ciekawa opcja w naszej kuchni co powinno dziwić gdyż młynek ma odpadki organiczne zdecydowanie ułatwia funkcjonowanie kuchni oraz przyczynia się w znacznym stopniu do redukcji odpadów organicznych minimalizując przykre zapachy z kosza na odpady organiczne które zwłaszcza w okresie upalnego lata mogą mocno uprzykrzyć nam życie.


Jak działa rozdrabniacz / młynek w domowym zlewie do odpadów.

Wewnątrz rozdrabniacza//młynka jest zamontowany kilkuset watowy silnik elektryczny który napędza wirujące talerze (co ciekawe w takim młynku nie ma żadnych ostrzy bądź noży), obudowa takiego młynka przeważnie jest wykonana ze stali nierdzewnej. Młynek do odpadów jest montowany pomiędzy zlewozmywakiem a ujściem kanalizacyjnym ( koniecznie przed syfonem tak by zapachy z kanalizacji nie przedostawały nam się do domu !).

Proces mielenia odpadków polega na działaniu siły odśrodkowej która rozdrabnia resztki jedzenia bądź odpadków organicznych do rozmiaru około 2 mm, tak zmielone pozostałości są na bieżąco spłukiwane wodą wprost do kanalizacji. ( Pamiętaj by do spłukiwania używać zimnej wody ponieważ taka woda odpowiada również za chłodzenie silnika naszego rozdrabniacza.)

Zalety posiadania rozdrabniacza / młynka do odpadów.

Jak nie trudno się domyśleć młynek do odpadów bardzo pomaga w utrzymaniu higieny i czystości w naszej kuchni, niwelując do zera konieczność trzymania kosza na odpady organiczne, gdyż do rozdrabniacza oprócz nie dojedzonych resztek jedzenia takich jak makaron, ryż możemy wrzucić np. obierki po ziemniakach, skorupki z jajek a nawet drobne kości z kurczaka czy żeberek. Dodatkowym atutem instalacji młynka do odpadów jest fakt iż psujące się odpady organiczne (jeżeli oczywiście nie mamy kompostownika) nie zalegają nam na przydomowym śmietniku stając się zarazem siedliskiem bakterii, wirusów oraz okropnego zwłaszcza latem zapachów.

Na co zwrócić uwagę wybierając rozdrabniacz / młynek do odpadów?

  • moc młynka – tutaj powinniśmy stawiać na mocniejsze modele ponieważ zbyt słaby rozdrabniacz może mieć problemy z rozdrobnieniem twardych odpadów organicznych takich jak np. kości,
  • głośność pracy – którą warto sprawdzić przed zakupem ponieważ niektóre młynki do odpadów potrafią naprawdę głośno hałasować podczas pracy,
  • rozmiar – jeżeli posiadamy małą kuchnię również może być czynnikiem definiującym nasz wybór.

Ile kosztuje rozdrabniacz / młynek do odpadów?

W zależności od producenta, wielkości i mocy samego młynka do odpadów oraz asortymentu rozdrabnianych rzeczy ceny młynków do odpadów wahają się od kilkuset złotych ( znaleźliśmy na popularnym portalu aukcyjnym za 400 zł) do kilku tysięcy za markowe urządzenie renomowanego producenta ( za 1500 lub 2000 zł można już kupić porządne urządzenie).

Jak dbać o rozdrabniacz lub młynek do odpadów?

  • Rozdrabniać tylko odpady które są przewidziane przez producenta,
  • puszczać zimną wodę na kilka sekund przed uruchomieniem młynka ( woda stanowi element chłodzący rozdrabniacza)
  • zamykać wodę kilka sekund po skończonej pracy co pozwoli na oczyszczenie młynka z pomielonych odpadów oraz przyczyni się do minimalizacji nieprzyjemnego zapachu,
  • unikać rozdrabniania ścięgien z surowego mięsa oraz tłuszczu,
  • unikać rozdrabniania włóknistych warzyw takich jak rabarbar, seler naciowy bądź szparagi.

Zalety posiadania rozdrabniacza lub młynka do odpadów.

  • mniejsza ilość śmieci w naszym koszu,
  • wyeliminowanie praktycznie do zera odpadów organicznych,
  • znaczna poprawa higieny w kuchni
  • brak w kuchni zapachów gnijących resztek z jedzenia, obierek itp.
  • usprawnienie prac w kuchni.

Czy rozdrabniacz posiada jakieś wady ?

Jeżeli nie patrzymy na rozdrabniacz lub młynek do odpadów przez pryzmat kosztów takich jak sam zakup urządzenia bądź niewielki wzrost zużycia zimnej wody to w naszej opinii urządzenie to nie posiada wad i powinno się stać tzw. must have każdej kuchni.

4 KOMENTARZE

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jadwiga

Super sprawa z tymi młynkami wszystkie śmieci bio które normalnie gniłyby w koszu i śmierdziały na całe mieszkanie wrzucam po prostu do zlewu i spłukuję wodą. Czysto i pachnąco 😁

Zibi

Też mam taki młynek u siebie w kuchni na początku byłem trochę sceptyczny ale po kilku dniach użytkowania nie wyobrażam sobie go nie mieć

Iza

Warto waszym zdaniem kupić używany młynek do odpadów?

Tom

Można taki młynek zainstalować w mieszkaniu na bloku? Chodzi mi o to czy trzeba ten fakt zgłaszać do spółdzielni czy może jeszcze jakieś inne formalności załatwić.

Powiązane

R e k l a m a

Najnowsze wpisy

Projekt instalacji grzewczej – klucz do komfortu, oszczędności i bezpieczeństwa.

Projekt instalacji grzewczej – klucz do komfortu, oszczędności i bezpieczeństwa – to nie tylko hasło, ale konkretna wartość dla inwestora. Dobrze zaplanowany system grzewczy oznacza niższe rachunki, mniej awarii i większą kontrolę nad budżetem. Niestety, wciąż wielu inwestorów traktuje tę kwestię po macoszemu, co skutkuje kosztownymi błędami. Sprawdź, dlaczego warto zainwestować w dokumentację techniczną i co powinien zawierać profesjonalny projekt.

Czy na komin stalowy trzeba mieć pozwolenie?

Zastanawiasz się, czy na komin stalowy trzeba mieć pozwolenie? To zależy od zakresu prac i charakteru budynku. Montaż komina może wymagać jedynie zgłoszenia, ale są sytuacje, gdy konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. Kluczowe znaczenie mają: wysokość komina, miejsce montażu oraz ewentualna ingerencja w konstrukcję dachu. Dowiedz się, kiedy wystarczy zgłoszenie, a kiedy musisz dopełnić bardziej formalnych procedur, by uniknąć problemów z przepisami.

Czym najlepiej szlifować beton?

Zastanawiasz się, czym najlepiej szlifować beton, aby uzyskać trwałą, gładką i odporną na uszkodzenia powierzchnię? Szlifowanie to kluczowy etap przygotowania podłoża przed montażem paneli, parkietu czy wylaniem żywicy epoksydowej. W artykule omawiamy najskuteczniejsze metody – na sucho i na mokro – oraz narzędzia takie jak szlifierki planetarne, kątowe, taśmowe czy frezy. Dowiesz się też, jakie tarcze diamentowe i ściernice wybrać w zależności od stopnia obróbki betonu.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
4
0
Zostaw komentarzx