Jesienne prace w ogrodzie – co trzeba zrobić przed nadejściem zimy?

Krzewy iglaste trzeb przyciąć, stworzyć odpowiednie zabezpieczenie dla pni drzew, szczególnie tych wrażliwych i delikatnych, przed tobą także ostatnie koszenie trawnika. Jak zaplanować wszystkie porządki w ogrodzie?

Meble, altany i płot

Zanim zaczniesz przygotowywać rośliny na czas zimy, w pierwszej kolejności zajmij się meblami ogrodowymi, które odpowiednio szybko należy uprzątnąć z ogrody. Być może przed ich zmagazynowaniem, warto o nie jednak dodatkowo zadbać. Szlifierka mimośrodowa Makita pomoże usunąć stare warstwy lakieru i odpowiednio przygotować drewno do regeneracji. Podobnie w przypadku altany lub innych drewnianych elementów. Szlifierka mimośrodowa Dewalt to urządzenie, które przydaje się nie tylko wiosną, kiedy aranżujemy ogród na nowo, ale także w okresie jesiennym, kiedy staramy się do jak najlepiej zabezpieczyć.  

Jesienne prace w ogrodzie — zacznij od trawnika 

Jesieni trawę kosisz już znacznie rzadziej niż w okresie wiosenno-letnim. Ostatnie koszenie powinieneś zaplanować na przełom października i listopada. Przed koszeniem warto dokładnie uporządkować trawnik, usunąć suche liście (te mogą przydać się do ochrony roślin cebulowych). Jeśli chcesz zadbać o odpowiednie napowietrzenie trawnika, koniecznie użyj aeratora, który pozwoli rozluźnić murawę. Na koniec, przed nadejściem zimy, warto jeszcze raz oczyścić trawnik z opadłych liści, gałęzi, mchów oraz innych obumarłych roślin. Przydadzą ci się grabie lub odkurzacz ogrodowy. Część zebranego materiału możesz wykorzystać na kompost.  

Rośliny cebulowe, rośliny dwuletnie — porządki na rabatach

Przed nadejściem mrozów, koniecznie zrób porządki na rabatach. Jeśli chodzi o rośliny jednoroczne, to usuwamy wszystkie ich resztki razem z chwastami. Dobrze uprzątniętą rabatę nawieść kompostem lub obornikiem. Na koniec rabatę trzeba przekopać i pozostawić w ostrej skibie. Rośliny wieloletnie traktujemy inaczej. Usuwamy uschnięte części naziemne rośliny, natomiast w przypadku roślin dwuletnich lub szczególnie wrażliwych dobrze jest przykryć cebulki suchymi liśćmi i gałązkami, tak aby ochronić je przed przymrozkami. Gatunki zimozielone warto jedynie delikatnie przyciąć, uporządkować przestrzeń wokół nich, usunąć opadłe liście. 

Jesienne porządki w ogrodzie: przycinanie drzew i krzewów

Sadzenie drzew jesienią ma rację bytu tylko w niektórych przypadkach — warto tutaj poradzić się specjalistów. Przede wszystkim należy natomiast przyciąć drzewa i krzewy jeszcze wtedy, gdy mają one liście. W ten sposób eliminuje się ryzyko wycięcia zdrowych gałęzi. Tutaj z pomocą przyjdzie albo sekator, albo piła ogrodowa. W uporządkowaniu gałęzi pomóc może specjalny rozdrabniacz. 

1 KOMENTARZ

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Izydor

Ja zawsze na jesień przycinam wszystkie drzewa i krzewy

Powiązane

R e k l a m a

Najnowsze wpisy

Fototapety kwiaty – Floralny przewrót w Twoim zakątku!

Czy marzysz o wnętrzu pełnym ciepła, barw i energii? Fototapety kwiatowe od Tapeko mogą zupełnie odmienić Twoje mieszkanie! Od egzotycznych motywów po sielankowe polne kwiaty, każdy znajdzie coś dla siebie. Przekonaj się, jak kwiatowe akcenty na ścianach mogą podnieść Twój nastrój, wprowadzić harmonię i wyrazistość do każdego zakątka. Gotowi na małą rewolucję w dekoracji? Poznaj 7 wyjątkowych wzorów, które przeniosą Twoje wnętrze na nowy poziom piękna i stylu!

Wybór odpowiedniego systemu grzewczego do domu pasywnego.

Wybór odpowiedniego systemu grzewczego do domu pasywnego to kluczowy krok, który wpływa na efektywność energetyczną i komfort użytkowania. W artykule znajdziesz szczegółowe omówienie różnych systemów grzewczych, takich jak pompy ciepła, ogrzewanie podłogowe oraz rekuperacja z nagrzewnicą. Dowiedz się, jakie rozwiązania najlepiej sprawdzają się w budynkach o niskim zapotrzebowaniu na energię i jak wybrać najbardziej ekologiczny oraz opłacalny system ogrzewania.

Ruszyły kontrole źródeł ciepła: Straż miejska dopytuje o wiek kotła.

Kontrole źródeł ciepła w Polsce są na porządku dziennym, a straż miejska nakłada wysokie mandaty za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących ogrzewania. Sprawdza się wiek kotła, jego klasę oraz rodzaj stosowanego paliwa. Szczególnie surowo traktowane są kotły pozaklasowe, tzw. "kopciuchy". Dowiedz się, jakie konsekwencje grożą za używanie nieekologicznych urządzeń i dlaczego wzmożone kontrole są konieczne dla poprawy jakości powietrza w naszym kraju.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
1
0
Zostaw komentarzx