Jakie jest najlepsze drewno do kominka?

Odpowiadając na pytanie, jakie drewno do kominka wybrać, warto postawić na takie gatunki drzew, jak buk, dąb, a także grab. Dzięki nim w domu będzie ciepło, a co najważniejsze przyjemnie i klimatycznie. Twarde drewno nie powoduje dużego domu, dlatego jest, jak najbardziej polecane do kominków. Za to do palenia nie nadaje się drewno z drzew iglastych, które posiada dużo żywicy. Ponadto pozostawia bardzo dużo sadzy w przewodzie kominowym i dymi. Oczywiście w kominku nie należy też palić mokrym drewnem, które niestety daje znacznie mniej ciepła.

Dobre drzewo do palenia powinno być przede wszystkim suche. Zatem przygotowując opał na zimę, należy suszyć go przez kilka miesięcy, aby później odpowiednio paliło się w kominku. Zbyt duża wilgotność sprawi, że drewno będzie paliło się zdecydowanie gorzej, dlatego warto o tym pamiętać. Oczywiście cięcie mokrego drewna jest również trudniejsze tak, więc warto zadbać o to, aby było suche.

Jakie drewno do kominka wybrać?

Sezon grzewczy już się rozpoczął, a wraz z nim coraz częściej pojawiają się pytania dotyczące tego, jakie drewno do kominka wybrać? Buk, jesion, grab, a może dąb? Wszystkie z nich są dobre, dlatego bez żadnych obaw można nimi palić w kominku. Są to twarde gatunki drzew, które dają dużo ciepła i bardzo długo się palą. Kominek w salonie potrafi stworzyć przyjemny nastrój, dostarcza mnóstwo ciepła i korzystnie wpływa na stylistykę wnętrza. Jest źródłem grzewczym, w które właściciele domów chętnie inwestują. Najwięcej osób do palenia w kominku wykorzystuje drewno buk, które równomiernie się pali.

Jak powinno być pocięte drewno do kominka?

Poza pytaniem, jakie drewno do kominka wybrać, pojawia się również to, dotyczące tego, jak powinno być ono pocięte. Otóż na pewno nie może być zbyt długie, ponieważ mogłoby się nie zmieścić, ani za krótkie. Optymalna długość waha się między trzydzieści, a czterdzieści centymetrów. Do cięcia drewna opałowego, można wykorzystać między innymi pilarkę, której obsługa nie jest taka trudna. Dzięki niej bez problemu, można pociąć dłuższe drewno na mniejsze kawałki.

Cięcie drewna to nie wszystko, ponieważ gdy są zbyt grube to trzeba je jeszcze rozłupać. Najlepiej sięgnąć po siekierę, którą chyba każdy posiada w domu. Rozłupywanie drewna nie jest skomplikowanym zadaniem, dlatego każdy powinien sobie z tym poradzić. Oczywiście zawsze można wykorzystać do tego specjalną łuparkę, która jest wyposażona w silnik elektryczny. Przy jej pomocy rozłupywanie drewna będzie zdecydowanie łatwiejsze i szybsze, a co najważniejsze bezpieczne.

Gdzie przechowywać drewno do kominka?

Ostatnim etapem przygotowania drewna opałowego jest jego odpowiednie umiejscowienie. Ważne jest to, aby nie umieszczać go w miejscu niezadaszonym, ponieważ w zimie nie będzie nadawało się do palenia. Najlepiej, aby znajdowało się w miejscu przewiewnym, a także odizolowanym od podłoża. Drewno opałowe nie powinno mieć kontaktu z deszczem, czy też śniegiem, dlatego musi być czymś przykryte, jeśli nie ma nad nim zadaszenia.

W sklepach, można znaleźć różnej wielkości plandeki, które bez obaw można wykorzystać. Dzięki nim drewno będzie suche i nic mu nie będzie zagrażało. Przygotowanie drewna opałowego na zimę to dość trudne zadanie, jednak konieczne, dlatego nikogo nie ominie. Oczywiście zawsze można kupić gotowy opał, który będzie tylko trzeba przenieść w odpowiednie miejsce. Jak już wcześniej wspomniano, najlepiej w kominku sprawdza się buk, dąb i grab, dlatego warto na nie postawić.

Przeczytaj również jak ogrzać cały dom kominkiem.

Bądź na bieżąco – obserwuj Sobir.pl na Google News

Artykuł przygotował portal https://www.blogremontmieszkania.co.pl/

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane

R e k l a m aProjekt ogrzewania podłogowego

Najnowsze wpisy

Jakiej mocy instalacja fotowoltaiczna na dom jednorodzinny?

Zastanawiasz się, jaką moc powinna mieć instalacja fotowoltaiczna w Twoim domu jednorodzinnym? Klucz do osiągnięcia niezależności energetycznej i ekonomicznych oszczędności tkwi w odpowiednim doborze systemu. W tym artykule odkryjemy, jakie czynniki wpływają na wybór mocy instalacji fotowoltaicznej i jak dopasować ją do swoich potrzeb, aby maksymalnie wykorzystać potencjał słońca. Dowiedz się, jak zainwestować mądrze i świadomie.

Kontrola Szamb w Polsce: Uwaga na kary do 50 000 zł!

W Polsce ruszyła szeroko zakrojona kontrola szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków. Właściciele nieruchomości mogą stać się obiektem wnikliwych inspekcji, a za wykryte nieprawidłowości grożą wysokie kary do 50 000 zł. Zmiany w przepisach wymuszają dostosowanie się do nowych wymogów ekologicznych. Sprawdź, jak przygotować się na kontrolę i uniknąć finansowych konsekwencji, dbając jednocześnie o nasze środowisko.

Fusy z kawy jako ekologiczny nawóz do Twojego ogrodu.

Odkryj sekret zrównoważonego ogrodnictwa z fusami z kawy! W epoce ekologicznej świadomości, ten pozornie niepozorny odpad z porannej rutyny przeobraża się w cenny nawóz dla Twojego ogrodu. Dowiedz się, jak prosto i tanio wzbogacić glebę, poprawić jej strukturę i pH, a także odstraszyć szkodniki, wykorzystując bogactwo składników odżywczych zawartych w fusach. Z nami poznasz najlepsze metody aplikacji i rośliny, które najbardziej skorzystają na tym naturalnym rozwiązaniu. Zacznij stosować fusy z kawy już dziś i obserwuj, jak Twój ogród kwitnie, stając się przykładem ekologicznego podejścia do ogrodnictwa.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
0
Zostaw komentarzx