Jakie jest najlepsze drewno do kominka?

Odpowiadając na pytanie, jakie drewno do kominka wybrać, warto postawić na takie gatunki drzew, jak buk, dąb, a także grab. Dzięki nim w domu będzie ciepło, a co najważniejsze przyjemnie i klimatycznie. Twarde drewno nie powoduje dużego domu, dlatego jest, jak najbardziej polecane do kominków. Za to do palenia nie nadaje się drewno z drzew iglastych, które posiada dużo żywicy. Ponadto pozostawia bardzo dużo sadzy w przewodzie kominowym i dymi. Oczywiście w kominku nie należy też palić mokrym drewnem, które niestety daje znacznie mniej ciepła.

Dobre drzewo do palenia powinno być przede wszystkim suche. Zatem przygotowując opał na zimę, należy suszyć go przez kilka miesięcy, aby później odpowiednio paliło się w kominku. Zbyt duża wilgotność sprawi, że drewno będzie paliło się zdecydowanie gorzej, dlatego warto o tym pamiętać. Oczywiście cięcie mokrego drewna jest również trudniejsze tak, więc warto zadbać o to, aby było suche.

Jakie drewno do kominka wybrać?

Sezon grzewczy już się rozpoczął, a wraz z nim coraz częściej pojawiają się pytania dotyczące tego, jakie drewno do kominka wybrać? Buk, jesion, grab, a może dąb? Wszystkie z nich są dobre, dlatego bez żadnych obaw można nimi palić w kominku. Są to twarde gatunki drzew, które dają dużo ciepła i bardzo długo się palą. Kominek w salonie potrafi stworzyć przyjemny nastrój, dostarcza mnóstwo ciepła i korzystnie wpływa na stylistykę wnętrza. Jest źródłem grzewczym, w które właściciele domów chętnie inwestują. Najwięcej osób do palenia w kominku wykorzystuje drewno buk, które równomiernie się pali.

Jak powinno być pocięte drewno do kominka?

Poza pytaniem, jakie drewno do kominka wybrać, pojawia się również to, dotyczące tego, jak powinno być ono pocięte. Otóż na pewno nie może być zbyt długie, ponieważ mogłoby się nie zmieścić, ani za krótkie. Optymalna długość waha się między trzydzieści, a czterdzieści centymetrów. Do cięcia drewna opałowego, można wykorzystać między innymi pilarkę, której obsługa nie jest taka trudna. Dzięki niej bez problemu, można pociąć dłuższe drewno na mniejsze kawałki.

Cięcie drewna to nie wszystko, ponieważ gdy są zbyt grube to trzeba je jeszcze rozłupać. Najlepiej sięgnąć po siekierę, którą chyba każdy posiada w domu. Rozłupywanie drewna nie jest skomplikowanym zadaniem, dlatego każdy powinien sobie z tym poradzić. Oczywiście zawsze można wykorzystać do tego specjalną łuparkę, która jest wyposażona w silnik elektryczny. Przy jej pomocy rozłupywanie drewna będzie zdecydowanie łatwiejsze i szybsze, a co najważniejsze bezpieczne.

Gdzie przechowywać drewno do kominka?

Ostatnim etapem przygotowania drewna opałowego jest jego odpowiednie umiejscowienie. Ważne jest to, aby nie umieszczać go w miejscu niezadaszonym, ponieważ w zimie nie będzie nadawało się do palenia. Najlepiej, aby znajdowało się w miejscu przewiewnym, a także odizolowanym od podłoża. Drewno opałowe nie powinno mieć kontaktu z deszczem, czy też śniegiem, dlatego musi być czymś przykryte, jeśli nie ma nad nim zadaszenia.

W sklepach, można znaleźć różnej wielkości plandeki, które bez obaw można wykorzystać. Dzięki nim drewno będzie suche i nic mu nie będzie zagrażało. Przygotowanie drewna opałowego na zimę to dość trudne zadanie, jednak konieczne, dlatego nikogo nie ominie. Oczywiście zawsze można kupić gotowy opał, który będzie tylko trzeba przenieść w odpowiednie miejsce. Jak już wcześniej wspomniano, najlepiej w kominku sprawdza się buk, dąb i grab, dlatego warto na nie postawić.

Przeczytaj również jak ogrzać cały dom kominkiem.

Bądź na bieżąco – obserwuj Sobir.pl na Google News

Artykuł przygotował portal https://www.blogremontmieszkania.co.pl/

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane

R e k l a m aProjekt ogrzewania podłogowego

Najnowsze wpisy

Jakie są zalety rekuperacji?

Rekuperacja to system wentylacji, który umożliwia odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego z pomieszczeń. Dzięki temu można zaoszczędzić na kosztach ogrzewania i jednocześnie poprawić jakość powietrza wewnętrznego. W tym artykule omówimy dokładnie, jakie są zalety rekuperacji i dlaczego warto zainwestować w ten system.

Czy rekuperacja to samo co wentylacja mechaniczna?

W dzisiejszych czasach kwestie związane z ochroną środowiska są niezwykle ważne, a także coraz bardziej popularne. Jednym z aspektów, których nie można pominąć w nowoczesnych budynkach, jest właściwa wentylacja. Odpowiednie nawiewy i wywiewy powietrza mają kluczowe znaczenie dla zdrowia i samopoczucia mieszkańców. W dzisiejszym artykule poruszymy temat rekuperacji oraz wentylacji mechanicznej i wyjaśnimy, czym się różnią oraz które rozwiązanie jest lepsze.

Zasada działania GPWC – gruntowego powietrznego wymiennika ciepła.

GPWC to skrót od gruntowego powietrznego wymiennika ciepła, który jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w dzisiejszych czasach. Jest to innowacyjna technologia, która umożliwia efektywne wykorzystanie energii z ziemi, by zapewnić ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń w sposób przyjazny dla środowiska. W niniejszym artykule przedstawimy zasadę działania GPWC i omówimy korzyści, jakie niesie ze sobą stosowanie tego rozwiązania.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
0
Zostaw komentarzx