Ogrzewanie domu pompą ciepła jest coraz popularniejszym rozwiązaniem wśród osób szukających ekologicznego i ekonomicznego sposobu na zapewnienie komfortu cieplnego. Pompy ciepła wykorzystują energię z otoczenia (powietrza, gruntu lub wody) i zamieniają ją na ciepło, które może być wykorzystane do ogrzewania pomieszczeń lub ciepłej wody użytkowej. Jednak pompy ciepła nie pracują za darmo – potrzebują prądu do napędzania swoich układów. Dlatego ważne jest, aby wybrać odpowiednią taryfę energetyczną, która pozwoli na obniżenie kosztów eksploatacji.
Taryfa energetyczna to plan cenowy, według którego konsument płaci za zużycie prądu. W Polsce istnieją różne taryfy dla gospodarstw domowych, oznaczone literą G i liczbą od 11 do 13. Liczba ta oznacza, na ile stref czasowych podzielona jest doba. Im więcej stref, tym większa różnica między cenami prądu w różnych porach dnia. Taryfa G11 oferuje stałą cenę prądu przez całą dobę, taryfa G12 ma dwie strefy – dzienną i nocną, a taryfa G13 ma trzy strefy – szczytową przedpołudniową i popołudniową oraz pozostałe godziny doby.
Która z tych taryf prądu jest najlepsza dla użytkowników pomp ciepła?
Aby to ustalić, należy wziąć pod uwagę kilka czynników:
- Zużycie prądu przez pompę ciepła – zależy ono od wielkości domu, zapotrzebowania na ciepło, rodzaju pompy (powietrzna, gruntowa lub wodna), jej sprawności i sposobu sterowania.
- Czas pracy pompy ciepła – zależy on od temperatury zewnętrznej i wewnętrznej, izolacji budynku, systemu ogrzewania (podłogowego lub grzejnikowego) i preferencji użytkowników.
- Cena prądu w danej taryfie – zależy ona od dostawcy energii elektrycznej i regionu kraju.
Załóżmy, że mieszkamy w domu o powierzchni 130 m2 i zużywamy rocznie około 7000 kWh prądu, z czego 3000 kWh przeznaczamy na ogrzewanie pompą ciepła. Przyjmijmy też średnią cenę prądu dla taryfy G11 na poziomie 0,66 zł/kWh (źródło: www.cena-pradu.pl). W takim przypadku koszt ogrzewania pompą ciepła wyniesie:
- W taryfie G11: 3000 kWh x 0,66 zł/kWh = 1980 zł
- W taryfie G12: 1500 kWh x 0,66 zł/kWh (dzienna) + 1500 kWh x 0,33 zł/kWh (nocna) = 1485 zł
- W taryfie G13: 1000 kWh x 0,66 zł/kWh (szczytowa) + 1000 kWh x 0,50 zł/kWh (średnia) + 1000 kWh x 0,33 zł/kWh (pozostałe) = 1490 zł
Jak widać, najwięcej zaoszczędzimy wybierając taryfę G12 gdyż jest ona tańsza aż o 25 % od taryfy G11
Bądź na bieżąco – obserwuj Sobir.pl na Google News