Czy rekuperacja w domu się opłaca?

W ostatnim czasie zainteresowanie systemem rekuperacji znacznie wzrosło, ponieważ coraz więcej osób montuje go w swoim domu. Oczywiście nie ma w tym nic dziwnego, gdyż jest to rozwiązanie, które pozwala domownikom zawsze cieszyć się wysokim komfortem świeżego powietrza. Co, więcej obniża ono rachunki za ogrzewanie, co jego jedną z najważniejszych zalet, jakie posiada. Jednak kluczowym pytaniem jest tutaj to, czy rekuperacja w domu się opłaca?

Zdecydowanie tak. To system, który sporo kosztuje, ale jest bardzo wartościowy, dlatego już na etapie budowy warto o nim pomyśleć. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła zapewnia sporo korzyści. Jest dużo bardziej skuteczna, niż wentylacja grawitacyjna, którą coraz rzadziej montuje się w nowo wybudowanych domach. Jej montaż jest zalecany przede wszystkim w energooszczędnych i pasywnych domach.

System rekuperacji eliminuje wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, czyli bakterie, roztocza, a nawet zapachy. Działa niezależnie od warunków atmosferycznych i jest bardzo potrzebny nie tylko latem, ale i również zimą. Zapewnia ponadprzeciętny komfort, który od razu odczują wszyscy domownicy, znajdujący się w budynku.

Po co montować rekuperację?

Nie da się ukryć, że rekuperacja w domu bardzo się opłaca, dlatego warto o niej pomyśleć. Gwarantuje spore oszczędności na rachunkach za ogrzewanie, które mogą wynosić, nawet do pięćdziesięciu procent. Montując system rekuperacji nie trzeba budować kominów, które są niestety konieczne w przypadku wentylacji grawitacyjnej. Ponadto rozwiązanie to stały przypływ świeżego powietrza, które przekłada się na dobre samopoczucie domowników.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła podnosi również wartość budynku. Dzięki niej nie trzeba otwierać okien, aby pozbyć się brzydkich zapachów z pomieszczeń. Zapewnia ona odpowiednią cyrkulację powierza, bez względu na porę dnia, czy roku. Tak naprawdę system rekuperacji jest idealnym rozwiązaniem do każdego budynku, w którym domownicy chcą oddychać świeżym i czystym powietrzem.

Jakie ogrzewanie przy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

Przy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła najlepszym źródłem grzewczym jest oczywiście pompa ciepła. Dzięki połączeniu tych dwóch rozwiązań można cieszyć się jeszcze większymi oszczędnościami, a także ogromnym komfortem. Dom z rekuperacją i pompą ciepła jest dużo tańszy w eksploatacji.

Oczywiście oba te rozwiązania są ekologiczne, a co najważniejsze skuteczne w działaniu. Wentylacja mechaniczna wraz z pompą ciepła to spora inwestycja, jednak bardzo opłacalna, dlatego posiada wielu swoich zwolenników.

Aby system rekuperacji dobrze działał musi być odpowiednio dobrany do danego budynku, a co najważniejsze poprawnie zamontowany. W większości przypadków jego skuteczność jest bardzo wysoka, co cieszy inwestorów. Podsumowując wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to bardzo opłacalne rozwiązanie, na które bez wątpienia warto się zdecydować, gdyż posiada wiele zalet.

Bądź na bieżąco – obserwuj Sobir.pl na Google News

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane

R e k l a m a

Najnowsze wpisy

Dlaczego podłogówka słabo grzeje błąd instalatorów.

Nowoczesne ogrzewanie podłogowe powinno zapewniać komfort, niskie rachunki i bezawaryjną pracę przez wiele lat. Niestety wielu inwestorów już podczas pierwszego sezonu grzewczego odkrywa, że podłogówka słabo grzeje, a pompa ciepła lub kocioł pracują niemal bez przerwy. Przyczyną często nie jest samo źródło ciepła, lecz podstawowy błąd wykonawczy związany z doborem średnicy rur zasilających rozdzielacz. Sprawdź, dlaczego niewielka oszczędność na etapie montażu może skutkować wysokimi rachunkami, niedogrzanymi pomieszczeniami i kosztownymi problemami eksploatacyjnymi.

Ciepła podłoga czy zespół ciężkich nóg.

:root { --rem-primary: #0f172a; --rem-accent: #ea580c; --rem-accent-light: #ffedd5; --rem-text: #334155; ...

Dlaczego pompa ciepła zużywa za dużo prądu.

Wysokie rachunki za energię elektryczną przy pompie ciepła nie zawsze oznaczają wadę urządzenia. Bardzo często problem tkwi w błędach projektowych, niewłaściwie dobranej mocy lub źle wykonanej instalacji grzewczej. W artykule wyjaśniamy, dlaczego pompa ciepła zużywa za dużo prądu, jakie znaczenie ma prawidłowe OZC, odpowiednie przepływy hydrauliczne oraz właściwa regulacja temperatury zasilania. Sprawdź, które błędy najczęściej prowadzą do niepotrzebnego wzrostu kosztów ogrzewania i jak ich skutecznie uniknąć.
0
Zostaw komentarzx
Projekt ogrzewania podłogowego