Alarmujący skok odmów przyłączeń do sieci elektroenergetycznej.


Polski sektor energetyczny stoi przed wyzwaniem gwałtownie rosnącej liczby odmów przyłączeń do sieci elektroenergetycznej. W 2022 r. odnotowano niemal 90% wzrost odmów w ujęciu rocznym, co ujawnił Prezes URE, Rafał Gawin, podczas sejmowej komisji. Ten alarmujący trend podkreśla potrzebę pilnych działań naprawczych i modernizacji infrastruktury, aby sprostać rosnącym wymaganiom i zapewnić stabilny rozwój energetyczny kraju.

Wzrost liczby odmów przyłączeń sygnalizuje trudności techniczne i ekonomiczne, z którymi sektor musi się zmierzyć, zwracając uwagę na konieczność intensyfikacji inwestycji i adaptacji do nowych warunków rynkowych, aby umożliwić integrację zróżnicowanych źródeł energii i wspierać zrównoważony rozwój.


Przyczyny wzrostu odmów przyłączeń.

Rozwój sieci elektroenergetycznych został przez Gawina uznany za kluczowy obszar problemów, z którymi boryka się polski system elektroenergetyczny w kontekście realizacji polityki klimatycznej Unii Europejskiej do roku 2050. Zjawisko wzrostu liczby odmów przyłączeń nie jest nowe – trend ten obserwujemy od kilku lat.

W 2019 roku zarejestrowano 476 odmów na wnioski o przyłączenie na moc ponad 5,7 GW, podczas gdy w 2022 roku liczba ta skoczyła do 7023 odmów na moc przekraczającą 51 GW. Odmowy te były głównie wynikiem braku warunków technicznych (około 25 GW), a reszta z powodu braku zarówno warunków technicznych, jak i ekonomicznych.

Skala problemu i działania naprawcze.

Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Prezesa URE, w odniesieniu do łącznej mocy przyłączeniowej, wzrost w 2022 roku w ujęciu rocznym wyniósł 253 procent. To świadczy o znaczącej skali problemu, z którym mierzy się branża.

W odpowiedzi na te wyzwania, uzgodnione nakłady inwestycyjne w planach rozwoju pięciu największych operatorów systemów dystrybucyjnych na lata 2020-2025 wynoszą 42,2 mld zł, a na lata 2023-2028 72,7 mld zł, co oznacza wzrost o ponad 72 procent.

Prezes Gawin podkreślił, że wzrost ten jest odzwierciedleniem wprowadzenia nowego modelu zwrotu z zaangażowanego kapitału, który jest projektowany z myślą o perspektywie sięgającej 2028 roku. Model ten bazuje na założeniach Karty Efektywnej Transformacji Sieci Dystrybucyjnych Polskiej Energetyki (KET), które zaczynają być wprowadzane w życie.

Podsumowanie

Ogromny wzrost odmów przyłączeń do sieci elektroenergetycznej w Polsce stanowi wyzwanie dla sektora energetycznego, wymagające zarówno natychmiastowych, jak i długoterminowych rozwiązań. Inwestycje w rozwój infrastruktury i adaptacja do nowych modeli operacyjnych są kluczowe dla zapewnienia stabilności i przyszłego rozwoju sektora w kontekście ambitnych celów klimatycznych.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Zachęcamy do śledzenia naszych wpisów na Google Wiadomości, aby nie przegapić żadnych nowych informacji i aktualizacji z sektora energetycznego.

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane

R e k l a m aProjekt ogrzewania podłogowego

Najnowsze wpisy

Zacienienie instalacji fotowoltaicznych czyli fotowoltaika w cieniu sąsiada.

Problem zacienienia instalacji fotowoltaicznych przez sąsiadujące budynki i drzewa zyskuje na znaczeniu w Polsce. W artykule omawiamy interpelację posłanki Agnieszki Hanajczyk do Ministerstwa Rozwoju i Technologii, w której proponuje wprowadzenie nowych regulacji prawnych, które uwzględniałyby potrzeby instalacji fotowoltaicznych w kontekście dostępu do światła słonecznego. Czy zmiany w przepisach budowlanych są konieczne, aby wspierać rozwój energii odnawialnej?

Nowa taryfa za odprowadzanie deszczówki: Koniec darmowego odprowadzania wody deszczowej?

Ostatnie ulewy w Polsce skłoniły rząd i samorządy do rozważenia wprowadzenia nowej taryfy na odprowadzanie deszczówki. W artykule omawiamy, dlaczego zmiany w Prawie wodnym mogą być nieuniknione, aby Polska mogła korzystać z unijnych funduszy na budowę kanalizacji deszczowej. Czy to oznacza koniec darmowego odprowadzania wód opadowych? Sprawdź, jakie korzyści i wyzwania niosą za sobą planowane regulacje oraz jakie mogą być ich konsekwencje dla mieszkańców miast.

Reklama

Portal Sobir.pl to dynamiczne miejsce, które miesięcznie przyciąga ponad 40 000 unikalnych użytkowników (stan na sierpień 2024). Jako lider w branży budownictwa, remontów i aranżacji wnętrz, Sobir.pl oferuje kompleksowe możliwości reklamowe, które pomogą Twojej marce zyskać większą widoczność w sieci. Dzięki wpisom sponsorowanym, lokowaniu produktu oraz reklamom display, masz szansę dotrzeć do szerokiego grona odbiorców i zwiększyć zainteresowanie Twoją ofertą. Skorzystaj z potencjału Sobir.pl, by zbudować silną obecność w internecie i przyciągnąć nowych klientów!
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
0
Zostaw komentarzx