Rodzaje nawiewników okiennych

Nawiewniki okienne w idealny sposób uzupełniają wentylację grawitacyjną. Montuje się je w górnej części okna. Ich głównym zadaniem jest doprowadzanie świeżego powietrza do pomieszczeń, a tym samym dochodzi także do usuwania tego zużytego.

W Polsce dużym problemem są przeszczelnione pomieszczenia. Buduje się obecnie domy zbyt szczelne, które nie do końca spełniają określone potrzeby ich użytkowników. W domu każdy powinien czuć się dobrze i mieć pewność, że jego zdrowie nie jest narażone na uszczerbek.

W krajach europejskich powszechnie stosowanym rozwiązaniem są nawiewniki powietrza, czyli listwy wentylacyjne, które montowane są na wszystkich rodzajach okien. Uzupełniają one system wentylacji grawitacyjnej. Obecnie można stosować różne rozwiązania technologiczne, które zapewniają usuwanie zużytego powietrza, a dostarczanie świeżego.

nawiewnik okienny



Do wyboru są przede wszystkim nawiewniki :

  • Nawiewniki higrosterowane – reagują na nadmiar wilgoci gromadzącej się w pomieszczeniach. Użytkownik nie musi pamiętać o ich otwieraniu i przymykaniu. Mają jednak również swoje wady. Przede wszystkim nie reagują na zmiany ciągu wentylacyjnego. Wraz z usuwaniem wilgoci z pomieszczenia, pozbywają się z niego również ciepła, co nie jest zbyt dobrym rezultatem.
  • Listwy wentylacyjne o ręcznej regulacji – mają małe wymiary i prezentują się w atrakcyjny sposób. Kierują do pomieszczenia strumień powietrza według potrzeb. Dzięki temu, że dostępne są w atrakcyjnych cenach można zamontować je w każdym oknie w domu. Zapewniają równomierną wentylację całego mieszkania. Pozwalają ograniczyć straty ciepła w budynku, dzięki właściwej regulacji. Jednak tego typu rozwiązanie nie reaguje samoczynnie na zmiany temperatury powietrza na zewnątrz.
  • Nawiewniki samoczynne-ciśnieniowe – zapewniają precyzyjną samokontrolę ilości powietrza nawiewanego do pomieszczenia. Reagują na zmiany różnicy ciśnień wywołane wiatrem, spadkiem temperatury na zewnątrz, wzrostem temperatury w mieszkaniu. Chronią dom bez utratą ciepła, a przy tym zapewniają stały dostęp do świeżego powietrza. Nie ma tu jednak możliwości płynnej regulacji poziomu otwarcia.



0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane

R e k l a m aProjekt ogrzewania podłogowego

Najnowsze wpisy

Jakiej mocy instalacja fotowoltaiczna na dom jednorodzinny?

Zastanawiasz się, jaką moc powinna mieć instalacja fotowoltaiczna w Twoim domu jednorodzinnym? Klucz do osiągnięcia niezależności energetycznej i ekonomicznych oszczędności tkwi w odpowiednim doborze systemu. W tym artykule odkryjemy, jakie czynniki wpływają na wybór mocy instalacji fotowoltaicznej i jak dopasować ją do swoich potrzeb, aby maksymalnie wykorzystać potencjał słońca. Dowiedz się, jak zainwestować mądrze i świadomie.

Kontrola Szamb w Polsce: Uwaga na kary do 50 000 zł!

W Polsce ruszyła szeroko zakrojona kontrola szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków. Właściciele nieruchomości mogą stać się obiektem wnikliwych inspekcji, a za wykryte nieprawidłowości grożą wysokie kary do 50 000 zł. Zmiany w przepisach wymuszają dostosowanie się do nowych wymogów ekologicznych. Sprawdź, jak przygotować się na kontrolę i uniknąć finansowych konsekwencji, dbając jednocześnie o nasze środowisko.

Fusy z kawy jako ekologiczny nawóz do Twojego ogrodu.

Odkryj sekret zrównoważonego ogrodnictwa z fusami z kawy! W epoce ekologicznej świadomości, ten pozornie niepozorny odpad z porannej rutyny przeobraża się w cenny nawóz dla Twojego ogrodu. Dowiedz się, jak prosto i tanio wzbogacić glebę, poprawić jej strukturę i pH, a także odstraszyć szkodniki, wykorzystując bogactwo składników odżywczych zawartych w fusach. Z nami poznasz najlepsze metody aplikacji i rośliny, które najbardziej skorzystają na tym naturalnym rozwiązaniu. Zacznij stosować fusy z kawy już dziś i obserwuj, jak Twój ogród kwitnie, stając się przykładem ekologicznego podejścia do ogrodnictwa.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
0
Zostaw komentarzx