Prawidłowe wykonanie podłogi na gruncie.

W domach o murowanej konstrukcji w pomieszczeniach takich jak garaż, piwnica czy w pomieszczeniach bez podpiwniczenia, wykonuje się podłogę na gruncie. Zadaniem takowej, jest ochrona przed wilgocią pochodzącą z gruntu i jej wnikaniem do pomieszczeń mieszkalnych. Dodatkowo ma też zadanie termoizolacyjne.

Podłoga na gruncie to kolejne warstwy, takie jak:

– warstwa wyrównujące, stworzona z podsypki, o grubości około 15-20 cm. Podsypkę należy rozprowadzić na wyrównanym podłożu. W przypadku, kiedy stosujemy do jej stworzenia keramzyt, może on pełnić rolę również warstwy termoizolacyjnej. Jednak w takim wypadku jego grubość musi być 2, 5 do 3 razy grubsza, niż teoretyczna grubość warstwy termoizolacyjnej wykonywanej za pomocą styropianu.

– warstwa konstrukcyjna, z gęstej mieszanki betonowej. Jest to podłoże i oparcie dla wszystkich kolejnych warstw podłogi. Najczęściej używa się płyt betonowych o grubości 10-20 cm, wykonanej z betonu o minimalnej klasie C12/15. Płyta taka jest najczęściej dozbrojona siatką ze stalowych prętów, lub zbrojeniem rozproszonym, które polega na dodaniu włókien stalowych lub z tworzyw sztucznych do betonu.

– warstwa przeciwwilgociowa, chroniąca przed wilgocią, jak sama nazwa mówi. Najlepiej wykonać ją z folii polietylenowej, lub papy podkładowej. Folia jest bardzo tania, warto, więc przeanalizować jej położenie dwuwarstwowe, jak i za wszelką cenę unikać łączeń. W przypadku, kiedy łączenia muszą sie pojawić się, należy je skleić.

15 cm termoizolacji w zupełności wystarcza do ocieplenia podłogi, jednak w przypadku, gdy planujemy ogrzewanie podłogowe, powinna ona wynosić około 20cm.., Jeżeli stosujemy do jej wykonania płyty styropianowe, kładziemy go w dwóch warstwach, tak by górne płyty przykrywały styki dolnych.

– kolejna warstwa folii polietylenowej zabezpieczy płyty styropianowe przed wnikaniem pomiędzy nie jastrychu (wylewki).

– warstwa podkładowa, często tworzona z płynnego jastrychu cementowego, lub anhydrytowego. Można także zastosować płyty jastrychowe, kartonowo- gipsowe, lub gipsowo-włóknowe. Dobrym rozwiązaniem może też okazać sie wylewka samopoziomująca, która nie wymaga formowania i daje gładką powierzchnię.



0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane

R e k l a m aProjekt ogrzewania podłogowego

Najnowsze wpisy

Jakiej mocy instalacja fotowoltaiczna na dom jednorodzinny?

Zastanawiasz się, jaką moc powinna mieć instalacja fotowoltaiczna w Twoim domu jednorodzinnym? Klucz do osiągnięcia niezależności energetycznej i ekonomicznych oszczędności tkwi w odpowiednim doborze systemu. W tym artykule odkryjemy, jakie czynniki wpływają na wybór mocy instalacji fotowoltaicznej i jak dopasować ją do swoich potrzeb, aby maksymalnie wykorzystać potencjał słońca. Dowiedz się, jak zainwestować mądrze i świadomie.

Kontrola Szamb w Polsce: Uwaga na kary do 50 000 zł!

W Polsce ruszyła szeroko zakrojona kontrola szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków. Właściciele nieruchomości mogą stać się obiektem wnikliwych inspekcji, a za wykryte nieprawidłowości grożą wysokie kary do 50 000 zł. Zmiany w przepisach wymuszają dostosowanie się do nowych wymogów ekologicznych. Sprawdź, jak przygotować się na kontrolę i uniknąć finansowych konsekwencji, dbając jednocześnie o nasze środowisko.

Fusy z kawy jako ekologiczny nawóz do Twojego ogrodu.

Odkryj sekret zrównoważonego ogrodnictwa z fusami z kawy! W epoce ekologicznej świadomości, ten pozornie niepozorny odpad z porannej rutyny przeobraża się w cenny nawóz dla Twojego ogrodu. Dowiedz się, jak prosto i tanio wzbogacić glebę, poprawić jej strukturę i pH, a także odstraszyć szkodniki, wykorzystując bogactwo składników odżywczych zawartych w fusach. Z nami poznasz najlepsze metody aplikacji i rośliny, które najbardziej skorzystają na tym naturalnym rozwiązaniu. Zacznij stosować fusy z kawy już dziś i obserwuj, jak Twój ogród kwitnie, stając się przykładem ekologicznego podejścia do ogrodnictwa.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
0
Zostaw komentarzx