Zasady użytkowania kotłów węglowych i na pelet

Urządzenia takie jak kotły węglowe czy na pelet mogą działać właściwie jedynie wtedy, gdy zostaną odpowiednio podłączone. Poznaj zasady właściwego użytkowania kotłów.

Na co zwrócić uwagę podczas rozruchu kotła?

Podczas pierwszego uruchomienia kotła, może dojść do wycieku wody z okolic otworów wyczystnych kotła. Zjawisko to nazywane jest poceniem się kotła. Konieczne jest wtedy rozpalenie kotła do temperatury 80 stopni Celsjusza. Taką temperaturę należy utrzymać przynajmniej przez kilka godzin.

Podczas pierwszego rozpalania, w momencie otwarcia drzwiczek, może zacząć wydobywać się z wnętrza kotła dym. Jest to sygnał, że komin jest niedrożny lub kocioł został niewłaściwie połączony z kominem. Aby uregulować sytuację, należy sprawdzić parametry ciągu kominowego podane przez producenta. Jeżeli komin był długo nieużywany, może okazać się, że jest po prostu zanieczyszczony. W takiej sytuacji należy skorzystać z usług kominiarza, który udrożni przewód kominowy.



Jak czyścić kotły?

Istotne jest, aby regularnie czyścić kotły. Głównie dlatego, że podczas spalania paliw stałych, na ściankach kanałów spalinowych osadzają się żrące sadze i lotny popiół. Okazuje się, że warstwa sadzy mająca nawet kilka milimetrów, może zmniejszyć moc cieplną kotła nawet o 30%. Wpłynie to na zużycie paliwa, a tym samym na podwyższenie rachunków za ogrzewanie.

Kotły na paliwa stałe należy czyścić raz na kilka tygodni, jeżeli używamy materiały wysokiej jakości. Po 4-5 latach użytkowania kotła, należy usunąć z jego wnętrza kamie kotłowy. W tym celu kotły przepłukuje się specjalnymi roztworami rozpuszczającymi osad, na przykład wodnym roztworem kwasu chlorowodorowego.

Do czyszczenia kotłów na paliwa stałe wykorzystywane są szczotki druciane lub specjalne pogrzebacze, które dołączane są do pieców. Jeżeli kocioł jest dużych rozmiarów, można go czyścić sprężonym powietrzem. Czyszczenie odbywa się przez otwory wyczystne kotła. W tym czasie przepustnica spalin w czopuchu powinna być całkowicie otwarta. Jeżeli chodzi o opróżnianie popiołu z kotła, to zazwyczaj odbywa się to przy użyciu specjalnej szuflady, w której spalany materiał jest gromadzony.


Więcej ciekawych porad

Na Budowie – Porady i wskazówki na budowie

Na Budowie – Porady i wskazówki na budowie

Porady i wskazówki na budowie

Zobacz: www.nabudowie.co.pl/



0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane

R e k l a m aProjekt ogrzewania podłogowego

Najnowsze wpisy

Jak nowe regulacje dotyczące świadectw energetycznych wpłyną na rynek nieruchomości?

W obliczu zmieniających się przepisów dotyczących sprzedaży nieruchomości, świadectwa energetyczne zyskują na znaczeniu. Niezbędne dla deweloperów i właścicieli nieruchomości, stają się kluczowym elementem wpływającym na atrakcyjność oferty. Przeczytaj, jak nowe regulacje wpływają na ceny nieruchomości i dlaczego efektywność energetyczna jest coraz ważniejsza dla kupujących, dążących do oszczędności i dbałości o środowisko.

ETS 2 (Emissions Trading System 2) – Nowy podatek od ogrzewania.

W obliczu rosnącego zagrożenia zmianami klimatycznymi, UE wprowadza ETS 2, system handlu emisjami rozszerzający się na ogrzewanie domów. Ta strategiczna zmiana ma na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych, promując ekologiczne rozwiązania i odnawialne źródła energii. Nowy podatek od ogrzewania wpłynie na koszty życia, motywując do inwestycji w bardziej zrównoważone opcje. To kluczowy element dążenia UE do neutralności klimatycznej i zrównoważonego rozwoju.

Pellet

Pellet, ekologiczne paliwo stałe z biomasy, zyskuje na popularności jako alternatywa dla tradycyjnych źródeł energii. Produkowany z odpadów drzewnych i roślinnych, oferuje różnorodne zastosowania w ogrzewaniu domowym i przemyśle. Charakteryzuje się wysoką wartością opałową, łatwością magazynowania i automatycznego dozowania. Rośnie jego produkcja, zwłaszcza w obliczu polityk ekologicznych i wzrostu cen węgla oraz gazu, czyniąc go ekonomicznym wyborem w dzisiejszych czasach.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
0
Zostaw komentarzx