Jak zaoszczędzić na tradycyjnym ogrzewaniu ?

Sezonu grzewczego obawia się każdy posiadacz tradycyjnego systemu ogrzewania. Zima wcale nie musi jednak ogołacać Twojego portfela. Wystarczy zmienić kilka podstawowych nawyków, aby w kieszeni pozostało sporo pieniędzy.

Tradycyjne palenie w kominku czy w piecu polega na ułożeniu podpałki, drobnych części drewna, a w piecach węglowych, zasypanie całości węglem. Jest to podstawowy sposób rozpalania w piecach praktykowany od wielu lat. Czy jednak poprawny? Naszym zdaniem nie. Rozpalając materiał od dołu, wytwarzana w tym momencie duża ilość dymu powoduje osadzanie się zanieczyszczeń na ściankach przewodów kominowych i szybie pieca. Ciepło generowane w taki sposób, zamiast ogrzewać dom, ucieka w dużej ilości na zewnątrz, co powoduje duże straty. Aby temu zapobiec, warto zmienić sposób rozpalania na ten od góry. Oznacza to, że najgrubsze kawałki drewna, a także wszelkie ciężkie materiały układa się na dole, a najcieńsze na górze. I to właśnie na samym szczycie powinna znaleźć się rozpałka. Ułatwi to utrzymanie ognia na początkowym etapie rozpalania.

Materiały do rozpalania

Wybieraj takie materiały do palenia w swoim piecu, które są maksymalnie efektywne, a przy tym mało szkodliwe. Jeżeli chcesz palić w swoim piecu drewnem, wybieraj tylko sezonowe i odpowiednio suche. Najlepiej, gdy drewno ma wilgotność między 15 a 20%. Taki efekt można uzyskać, gdy drewno jest suszone minimum przez 2 lata na otwartym powietrzu.



Dopływ świeżego powietrza do pieca

Jeżeli chcesz szybko rozpalić w kominku czy w piecu, zapewnij odpowiedni dostęp świeżego powietrza do jego wnętrza. W tym celu można otworzyć maksymalnie wlot powietrza albo nie domykać drzwi do pieca. Dopiero, gdy drewno spali się całkowicie, a na dnie pozostaje gruba warstwa żwiru, można ograniczyć dopływ tlenu.

Zastosuj nową metodę palenia

Warto zmienić swoje stare nawyki, w celu uzyskania oszczędności, nadal korzystając z tradycyjnych metod palenia. Osoby, które nadal są nieprzekonane do palenia od góry, na pewno przekona to, że nowy system będzie w stanie wygenerować oszczędności na poziomie 30%, w porównaniu do poprzedniej metody. Oznacza to, że spora część pieniędzy po prostu zostanie w Twojej kieszeni.



0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane

R e k l a m aProjekt ogrzewania podłogowego

Najnowsze wpisy

Jakiej mocy instalacja fotowoltaiczna na dom jednorodzinny?

Zastanawiasz się, jaką moc powinna mieć instalacja fotowoltaiczna w Twoim domu jednorodzinnym? Klucz do osiągnięcia niezależności energetycznej i ekonomicznych oszczędności tkwi w odpowiednim doborze systemu. W tym artykule odkryjemy, jakie czynniki wpływają na wybór mocy instalacji fotowoltaicznej i jak dopasować ją do swoich potrzeb, aby maksymalnie wykorzystać potencjał słońca. Dowiedz się, jak zainwestować mądrze i świadomie.

Kontrola Szamb w Polsce: Uwaga na kary do 50 000 zł!

W Polsce ruszyła szeroko zakrojona kontrola szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków. Właściciele nieruchomości mogą stać się obiektem wnikliwych inspekcji, a za wykryte nieprawidłowości grożą wysokie kary do 50 000 zł. Zmiany w przepisach wymuszają dostosowanie się do nowych wymogów ekologicznych. Sprawdź, jak przygotować się na kontrolę i uniknąć finansowych konsekwencji, dbając jednocześnie o nasze środowisko.

Fusy z kawy jako ekologiczny nawóz do Twojego ogrodu.

Odkryj sekret zrównoważonego ogrodnictwa z fusami z kawy! W epoce ekologicznej świadomości, ten pozornie niepozorny odpad z porannej rutyny przeobraża się w cenny nawóz dla Twojego ogrodu. Dowiedz się, jak prosto i tanio wzbogacić glebę, poprawić jej strukturę i pH, a także odstraszyć szkodniki, wykorzystując bogactwo składników odżywczych zawartych w fusach. Z nami poznasz najlepsze metody aplikacji i rośliny, które najbardziej skorzystają na tym naturalnym rozwiązaniu. Zacznij stosować fusy z kawy już dziś i obserwuj, jak Twój ogród kwitnie, stając się przykładem ekologicznego podejścia do ogrodnictwa.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
0
Zostaw komentarzx