Jesienne prace w ogrodzie – co trzeba zrobić przed nadejściem zimy?

Krzewy iglaste trzeb przyciąć, stworzyć odpowiednie zabezpieczenie dla pni drzew, szczególnie tych wrażliwych i delikatnych, przed tobą także ostatnie koszenie trawnika. Jak zaplanować wszystkie porządki w ogrodzie?

Meble, altany i płot

Zanim zaczniesz przygotowywać rośliny na czas zimy, w pierwszej kolejności zajmij się meblami ogrodowymi, które odpowiednio szybko należy uprzątnąć z ogrody. Być może przed ich zmagazynowaniem, warto o nie jednak dodatkowo zadbać. Szlifierka mimośrodowa Makita pomoże usunąć stare warstwy lakieru i odpowiednio przygotować drewno do regeneracji. Podobnie w przypadku altany lub innych drewnianych elementów. Szlifierka mimośrodowa Dewalt to urządzenie, które przydaje się nie tylko wiosną, kiedy aranżujemy ogród na nowo, ale także w okresie jesiennym, kiedy staramy się do jak najlepiej zabezpieczyć.  

Jesienne prace w ogrodzie — zacznij od trawnika 

Jesieni trawę kosisz już znacznie rzadziej niż w okresie wiosenno-letnim. Ostatnie koszenie powinieneś zaplanować na przełom października i listopada. Przed koszeniem warto dokładnie uporządkować trawnik, usunąć suche liście (te mogą przydać się do ochrony roślin cebulowych). Jeśli chcesz zadbać o odpowiednie napowietrzenie trawnika, koniecznie użyj aeratora, który pozwoli rozluźnić murawę. Na koniec, przed nadejściem zimy, warto jeszcze raz oczyścić trawnik z opadłych liści, gałęzi, mchów oraz innych obumarłych roślin. Przydadzą ci się grabie lub odkurzacz ogrodowy. Część zebranego materiału możesz wykorzystać na kompost.  

Rośliny cebulowe, rośliny dwuletnie — porządki na rabatach

Przed nadejściem mrozów, koniecznie zrób porządki na rabatach. Jeśli chodzi o rośliny jednoroczne, to usuwamy wszystkie ich resztki razem z chwastami. Dobrze uprzątniętą rabatę nawieść kompostem lub obornikiem. Na koniec rabatę trzeba przekopać i pozostawić w ostrej skibie. Rośliny wieloletnie traktujemy inaczej. Usuwamy uschnięte części naziemne rośliny, natomiast w przypadku roślin dwuletnich lub szczególnie wrażliwych dobrze jest przykryć cebulki suchymi liśćmi i gałązkami, tak aby ochronić je przed przymrozkami. Gatunki zimozielone warto jedynie delikatnie przyciąć, uporządkować przestrzeń wokół nich, usunąć opadłe liście. 

Jesienne porządki w ogrodzie: przycinanie drzew i krzewów

Sadzenie drzew jesienią ma rację bytu tylko w niektórych przypadkach — warto tutaj poradzić się specjalistów. Przede wszystkim należy natomiast przyciąć drzewa i krzewy jeszcze wtedy, gdy mają one liście. W ten sposób eliminuje się ryzyko wycięcia zdrowych gałęzi. Tutaj z pomocą przyjdzie albo sekator, albo piła ogrodowa. W uporządkowaniu gałęzi pomóc może specjalny rozdrabniacz. 

1 KOMENTARZ

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Izydor

Ja zawsze na jesień przycinam wszystkie drzewa i krzewy

Powiązane

R e k l a m aProjekt ogrzewania podłogowego

Najnowsze wpisy

Jakiej mocy instalacja fotowoltaiczna na dom jednorodzinny?

Zastanawiasz się, jaką moc powinna mieć instalacja fotowoltaiczna w Twoim domu jednorodzinnym? Klucz do osiągnięcia niezależności energetycznej i ekonomicznych oszczędności tkwi w odpowiednim doborze systemu. W tym artykule odkryjemy, jakie czynniki wpływają na wybór mocy instalacji fotowoltaicznej i jak dopasować ją do swoich potrzeb, aby maksymalnie wykorzystać potencjał słońca. Dowiedz się, jak zainwestować mądrze i świadomie.

Kontrola Szamb w Polsce: Uwaga na kary do 50 000 zł!

W Polsce ruszyła szeroko zakrojona kontrola szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków. Właściciele nieruchomości mogą stać się obiektem wnikliwych inspekcji, a za wykryte nieprawidłowości grożą wysokie kary do 50 000 zł. Zmiany w przepisach wymuszają dostosowanie się do nowych wymogów ekologicznych. Sprawdź, jak przygotować się na kontrolę i uniknąć finansowych konsekwencji, dbając jednocześnie o nasze środowisko.

Fusy z kawy jako ekologiczny nawóz do Twojego ogrodu.

Odkryj sekret zrównoważonego ogrodnictwa z fusami z kawy! W epoce ekologicznej świadomości, ten pozornie niepozorny odpad z porannej rutyny przeobraża się w cenny nawóz dla Twojego ogrodu. Dowiedz się, jak prosto i tanio wzbogacić glebę, poprawić jej strukturę i pH, a także odstraszyć szkodniki, wykorzystując bogactwo składników odżywczych zawartych w fusach. Z nami poznasz najlepsze metody aplikacji i rośliny, które najbardziej skorzystają na tym naturalnym rozwiązaniu. Zacznij stosować fusy z kawy już dziś i obserwuj, jak Twój ogród kwitnie, stając się przykładem ekologicznego podejścia do ogrodnictwa.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
1
0
Zostaw komentarzx