Rekuperator – czy warto go mieć ?

Każdy inwestor, który buduje obecnie domy chce, aby były one energooszczędne. Coraz większą uwagę przywiązuje się do szczelności budynków. Głównie ze względu na rosnące ceny paliw wykorzystywanych do ogrzewania. W tak szczelnych obiektach, jak są budowane obecnie, najlepiej sprawdza się wentylacja mechaniczna, czyli rekuperacja.

Bardzo szczelne budynki muszą być wyposażone w system wentylacji, który pozwoli na skuteczne usuwanie wilgoci, co zagwarantuje brak pleśni oraz grzybów na ścianach. Aby ludzie mogli zdrowo żyć w takich pomieszczeniach, dopływ świeżego powietrza powinien być stały. Montaż rekuperatora w nowoczesnym domu sprawi, że nie będą w nim występowały straty ciepła, a dostęp do świeżego powietrza będzie nieograniczony.

Jakie zalety mają rekuperatory?

Decydując się na wprowadzenie do swojego domu systemu rekuperacji, wiele zyskujesz. Przede wszystkim oszczędzasz na ogrzewaniu domu, nawet o 60-80%. Rekuperacja gwarantuje brak strat ciepła zimą, ale również zapewnia chłodzenie pomieszczeń latem. Aby tak jednak mogło być, instalacja musi zostać zainstalowana we właściwy sposób. Jeżeli będzie inaczej, koszty ogrzewania zamiast zmaleć, wzrosną.

Do rekuperatora można również podłączyć gruntowy wymiennik ciepła, który zapewni właśnie chłodzenie domu latem, a zimą zagwarantuje wyższą sprawność wentylacji.

Rekuperacja pozwala oszczędzić także na samej budowie domu. Nie trzeba stawiać długich kominów, jeżeli w Twoim domu znajdzie się wentylacja mechaniczna. Ponadto nie ma także potrzeby montowania okien z nawiewnikami czy mikrowentylacją. Są one dużo droższe niż tradycyjne okna. Budynki, w których znajduje się wentylacja mechaniczna mają o 45% mniejsze zapotrzebowanie na ciepło niż standardowe obiekty. W związku z tym, można w nich zmniejszyć grzejniki, a i tak będzie komfortowo pod względem termicznym.

Jakie wady mają rekuperatory?

Jak każdy system, rekuperacja ma również swoje wady. Przede wszystkim chodzi tu o wysokie koszty instalacji tego nowoczesnego rozwiązania. Do kosztów trzeba zaliczyć instalację rozległej sieci kanałów wentylacyjnych, zakup centrali wentylacyjnej z rekuperatorem, a także jej montaż. Ceny małego systemu kształtują się od 6 do 8 tysięcy złotych. Koszt wykonania całej instalacji to około 15 tysięcy złotych.

Pamiętaj również, że wprowadzając do swojego domu rekuperator co prawda obniżasz koszty ogrzewania, ale podwyższasz zużycie prądu. Wentylatory rekuperatora muszą pracować cały czas, a są zasilane właśnie energią elektryczną. Innym utrudnieniem może być także hałas wytwarzany przez rekuperator.


Więcej o rekuperacji na stronach

Rekuperacja – Remont

Rekuperacja – Remont

Rekuperacja, inaczej zwana wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła to rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się w każdym nowoczesnym domu. Główne działanie systemu polega na mechanicznym ruchu powietrza wytwarzanym przez rekuperator.

Zobacz: remont.biz.pl/sklep/1158-rekuperacja



0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane

R e k l a m aProjekt ogrzewania podłogowego

Najnowsze wpisy

Jakiej mocy instalacja fotowoltaiczna na dom jednorodzinny?

Zastanawiasz się, jaką moc powinna mieć instalacja fotowoltaiczna w Twoim domu jednorodzinnym? Klucz do osiągnięcia niezależności energetycznej i ekonomicznych oszczędności tkwi w odpowiednim doborze systemu. W tym artykule odkryjemy, jakie czynniki wpływają na wybór mocy instalacji fotowoltaicznej i jak dopasować ją do swoich potrzeb, aby maksymalnie wykorzystać potencjał słońca. Dowiedz się, jak zainwestować mądrze i świadomie.

Kontrola Szamb w Polsce: Uwaga na kary do 50 000 zł!

W Polsce ruszyła szeroko zakrojona kontrola szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków. Właściciele nieruchomości mogą stać się obiektem wnikliwych inspekcji, a za wykryte nieprawidłowości grożą wysokie kary do 50 000 zł. Zmiany w przepisach wymuszają dostosowanie się do nowych wymogów ekologicznych. Sprawdź, jak przygotować się na kontrolę i uniknąć finansowych konsekwencji, dbając jednocześnie o nasze środowisko.

Fusy z kawy jako ekologiczny nawóz do Twojego ogrodu.

Odkryj sekret zrównoważonego ogrodnictwa z fusami z kawy! W epoce ekologicznej świadomości, ten pozornie niepozorny odpad z porannej rutyny przeobraża się w cenny nawóz dla Twojego ogrodu. Dowiedz się, jak prosto i tanio wzbogacić glebę, poprawić jej strukturę i pH, a także odstraszyć szkodniki, wykorzystując bogactwo składników odżywczych zawartych w fusach. Z nami poznasz najlepsze metody aplikacji i rośliny, które najbardziej skorzystają na tym naturalnym rozwiązaniu. Zacznij stosować fusy z kawy już dziś i obserwuj, jak Twój ogród kwitnie, stając się przykładem ekologicznego podejścia do ogrodnictwa.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
0
Zostaw komentarzx