Kierownik budowy – jakie są jego obowiązki ?

Kierownik jest najważniejszą osobą na placu budowy. Bierze całą odpowiedzialność za realizację robót i wszelkie zdarzenia, jakie mają tam miejsce. W prawie budowlanym zostały wymienione wszystkie obowiązki kierownika budowy. A więc za co odpowiada kierownik budowy?

Co należy do obowiązków kierownika budowy ?

Kierownikiem budowy może zostać osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi. Ma wpływ na ostateczny kształt budynku. Może zgłosić do inwestora chęć wprowadzenia korekt w projekcie, jeżeli uzna, że inne rozwiązanie będzie dużo lepsze i bardziej korzystne dla danego obiektu. Do podstawowych obowiązków takiej osoby należy:

  • dbanie o właściwe zabezpieczenie placu budowy i wszystkich robót, jakie się tam odbywają,
  • sporządzenie planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników,
  • zapewnienie geodezyjnego wytyczenia obiektu,
  • dbanie o to, aby budynek powstawał zgodnie z projektem,
  • prowadzenie dokumentacji budowy,
  • wstrzymanie robót, jeżeli zostanie stwierdzone jakiekolwiek zagrożenie wynikające np. z ewentualności zawalenia się budynku,
  • realizowanie planu ustalonego w dzienniku budowy,
  • zgłaszanie inwestorowi rozpoczęcia i zakończenia robót,
  • zgłoszenie inwestorowi budynku do odbioru, gdy już wszystkie prace zostaną wykonane,
  • przekazanie inwestorowi oświadczenia o zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem.



Co nie należy do obowiązków kierownika budowy?

Od kierownika budowy inwestor nie może wymagać:

  • dbania o poprawność techniczną powstającego budynku – okazuje się, że kierownik budowy ma obowiązek jedynie przypilnować budowy. Nie musi jednak ingerować w to, w jaki sposób ona powstaje,
  • reprezentowania swoich interesów w kontaktach z wykonawcami – inwestor nie może wymagać, że kierownik budowy będzie dbał o jego sprawy. Szczególnie, jeżeli jest on zatrudniany nie przez inwestora, ale właśnie przez wykonawców. W takiej sytuacji inwestor sam jest zobowiązany do tego, aby zadbać o swoje interesy. Może również umieścić na budowie swojego przedstawiciela, który będzie kontrolował zakres prac.



0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane

R e k l a m aProjekt ogrzewania podłogowego

Najnowsze wpisy

Jakiej mocy instalacja fotowoltaiczna na dom jednorodzinny?

Zastanawiasz się, jaką moc powinna mieć instalacja fotowoltaiczna w Twoim domu jednorodzinnym? Klucz do osiągnięcia niezależności energetycznej i ekonomicznych oszczędności tkwi w odpowiednim doborze systemu. W tym artykule odkryjemy, jakie czynniki wpływają na wybór mocy instalacji fotowoltaicznej i jak dopasować ją do swoich potrzeb, aby maksymalnie wykorzystać potencjał słońca. Dowiedz się, jak zainwestować mądrze i świadomie.

Kontrola Szamb w Polsce: Uwaga na kary do 50 000 zł!

W Polsce ruszyła szeroko zakrojona kontrola szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków. Właściciele nieruchomości mogą stać się obiektem wnikliwych inspekcji, a za wykryte nieprawidłowości grożą wysokie kary do 50 000 zł. Zmiany w przepisach wymuszają dostosowanie się do nowych wymogów ekologicznych. Sprawdź, jak przygotować się na kontrolę i uniknąć finansowych konsekwencji, dbając jednocześnie o nasze środowisko.

Fusy z kawy jako ekologiczny nawóz do Twojego ogrodu.

Odkryj sekret zrównoważonego ogrodnictwa z fusami z kawy! W epoce ekologicznej świadomości, ten pozornie niepozorny odpad z porannej rutyny przeobraża się w cenny nawóz dla Twojego ogrodu. Dowiedz się, jak prosto i tanio wzbogacić glebę, poprawić jej strukturę i pH, a także odstraszyć szkodniki, wykorzystując bogactwo składników odżywczych zawartych w fusach. Z nami poznasz najlepsze metody aplikacji i rośliny, które najbardziej skorzystają na tym naturalnym rozwiązaniu. Zacznij stosować fusy z kawy już dziś i obserwuj, jak Twój ogród kwitnie, stając się przykładem ekologicznego podejścia do ogrodnictwa.
Darmowy projekt ogrzewania podłogowego
0
Zostaw komentarzx